Close nav
close
Muhabbet Kuşlarının Cinsiyeti Nasıl Öğrenilir?

Muhabbet Kuşlarının Cinsiyeti Nasıl Öğrenilir?

Muhabbet Kuşlarının Cinsiyeti Nasıl Öğrenilir? 

Muhabbet kuşlarının cinsiyetini öğrenmek için, basit olan birkaç yöntemi kullanabilirsiniz. Kuş tutkunlarının evde veya ofiste beslemek için en fazla tercih ettikleri kafes kuşlarından biri olan muhabbet kuşlarının cinsiyet belirlenmesi, sahiplerinin sık merak ettikleri konulardan biridir. 


Muhabbet Kuşlarının Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? 

Aşağıdaki basit yöntemlerle, kuşunuzun erkek mi dişi mi olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz.


 Gagasını İnceleyin 

Muhabbet kuşu cinsiyet belirlenmesi için, en sık başvurulan yöntemlerden biri gagasının üzerinde bulunan zardır. Erkeklerde dişilere kıyasla daha büyük olan bu zar, aynı zamanda maviye çalar veya mor tonlarına yakındır.  

Dişi muhabbet kuşlarının gagalarında bulunan zar ise hem daha soluk renklerde hem de daha küçüktür. Bu zar dişilerde genellikle, soluk pembe tonlarındadır. Birçok dişide ise bu zarın beyazımsı tonlarda olduğu da görülmektedir. 


Hareketliliğine Dikkat Edin 

Erkek muhabbet kuşları dişilere nazaran, çok sakin yapıdadır. Dişiler ise daha hareketli ve sinirli yapıları ile kendilerini belli ederler. Şayet kuşunuz sıklıkla agresif hareketler yapıyor ve gaga üzerindeki zar özellikleri yukarıdaki bilgilerle örtüşüyorsa, muhabbet kuşunuzun dişi olma olasılığı oldukça yüksektir. 


Ötüşü İpucu Verebilir 

Muhabbet kuşunun cinsiyetini anlamanın yolları arasında belirgin ipuçları veren şeylerden biri, kuşun ötüş şeklidir. Her ne kadar kesin bir işaret olmasa da diğer ipuçları ile beraber, ötüş şeklini de dikkate alabilirsin. Erkekler genellikle öterken başlarını salladıkları gibi, dişilere nazaran daha uzun öterler.  

Dişiler ise öterken erkeklerden biraz daha agresif davrandıkları gibi, aynı zamanda ötüş süreleri daha kısadır. Öterken sergilediği davranışlara dikkat edip diğer ipuçlarına da bakarak, kuşunuzun cinsiyeti hakkında daha doğru sonuca ulaşabilirsiniz. 

Bunların dışı erkeklerin ötme sıklıkları da dişilere göre daha yoğundur. Muhabbet kuşunuza sıklıkla kulak vererek ötüşünü takip etmeniz, onun güzel sesinden huzur bulmanızı sağlarken cinsiyeti hakkında da size yardımcı olacaktır. 


Muhabbet Kuşunun Cinsiyet Belirlemesinde Yaşının Önemi 

Muhabbet kuşlarının cinsiyetini belirlemek için, yaşının önemi vardır. Çünkü 6 aylık olup yetişkinlik dönemine girene kadar, cer renkleri tam olarak belirgin olmayabilir. Bu yüzden ipuçları arasında verdiğimiz gaga üzerindeki benek rengi ve diğer yöntemlerin tam olarak oturması ve aslını alması için, muhabbet kuşunun yetişkin olması veya bu döneme yaklaşması gerekir. 


Üreme Döneminde Muhabbet Kuşlarının Ceresi Nasıl Olur? 

Üreme dönemlerinde, erkek kuşlarda sabit olsa da dişi kuşlarda hormonal dengede yaşanan değişiklik, bazen cere renklerinde değişime neden olur. Dişilerde normalde kahve tonlarında bulunan cere, üremeye hazır olduğu dönemde daha koyu olur. Ayrıca cere derisi normale göre daha kuru yapıda olup, hafif çatlaklar görülebilir. 

Yine erkeklerde de üreme dönemlerinde, cere üzerinde değişiklikler gözlemlenebilir. Aşırı sıklıkta görülmemekle birlikte, muhabbet kuşlarının cinsiyeti nasıl öğrenilir? Sorusuna üreme sürecinde cere üzerindeki değişimlere bakmak tavsiye olarak verilebilir.  

Erkeklerin normalde koyu mavi ceresi olduğundan bahsetmiştik. Şayet üreme sürecinde kuşun hormon ve sağlık durumlarında önemli bir değişiklik yoksa, parlak mavi cereleri özelliklerini koruyacaktır Yani dişilerde olduğu gibi herhangi bir renk değişiminin olmaması, dişi ve erkek muhabbet kuşuna sahip olan kişiler için biraz daha belirgin bir ipucu olabilmektedir. 

Muhabbet kuşlarında cinsiyet belirleme genellikle bu yöntemlerde yapılır. Daha önce muhabbet kuşu beslemiş ve bu kuşun incelikleri hakkında bilgi sahibi olan birçok insan, kuşun cinsiyetini anlama konusunda sorun yaşamayacaktır. Ancak henüz muhabbet kuşlarıyla yeni haşir neşir olmuş birisinin, yukarıda yazılanları dikkatli bir şekilde takip etmesi halinde kuşun cinsiyetini anlaması daha mümkündür. 

Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından “Muhabbet Kuşlarında Beslenme” ile ilgili yazımıza da göz atmanızı öneririz. 


Anahtar Kelimeler:MuhabbetKuşlarınınÖğrenilir?CinsiyetiNasıl