Close nav
close
Muhabbet Kuşlarında Beslenme

Muhabbet Kuşlarında Beslenme

Muhabbet kuşları otçul beslenme yapıları ile özellikle hatalı beslenme durumlarının sıklıkla görüldüğü evcil hayvanlar arasında yer almaktadır. Türkiye genelinde kuşların beslenme standardı darı ve arpa gibi besinler olduğu için muhabbet kuşlarının doğal beslenme düzenlerini sürdürmeleri oldukça zordur. Muhabbet kuşu besleyen kişilerin her petshop tan temin edecekleri kuş yemleri muhabbet kuşlarının fiziken ihtiyaç duydukları vitamin alımını  tam manası ile desteklemektedir.

Ana vatanı Avusturalya olan muhabbet kuşları doğal ortamlarında çok çeşitli bitkiler ile beslenerek ihtiyaç duydukları vitaminleri doğal floradan rahatlıkla karşılayabilirken kafes ortamına bakılanlar hazır kuş yemleri ile  bu ihtiyaçlarını karşılamadıkları için daha kısa ve kalitesiz bir yaşam sürdürmektedirler. Bu durumu ortadan kaldırmak muhabbet kuşunuza vereceğiniz besinlerde çeşitlilik sağlayarak mümkün olabilmektedir. Besinlerde doğru çeşitliliği sağlamanız halinde muhabbet kuşunuzun tüylerinin daha parlak görünmesi, özelikle sıklıkla görülen soğuk algınlığı rahatsızlığına daha seyrek yakalanması durumlarını doğrudan gözlemleyebileceksiniz.

Standart kuş yemlerinin içinde bulunan sarı darı ve ak darı yağ ve karbonhidrat açısından zengin yiyeceklerdir. Bu nedenle kuşunuzun sıklıkla tüketmesi halinde şişmanlığa neden olacaklardır. Kuşunuza bu yemleri içeren karışımları her gün verecekseniz dahi az ölçüde vermeniz daha uygun olacaktır. Aynı şekilde yulaf muhabbet kuşlarının en severek tükettikleri besinlerden olup hastalık süreçlerinde hızlıca iyileşmelerine yardımcı olan gıdalardandır. Ancak içeriği gene hızlı bir kilo alımına neden olacaktır. Günlük 10 gram -15 gram olarak verilen yem miktarında bu gıdaların oranı %45 oranını geçmemelidir. Aspur isimli tohum kabuğu ise yapılacak  yem karışımına %50 oranında  eklenebilir. Bitkisel kabuklu bir tohum olan aspur arpa ve darıya göre daha az yağ içerdiğinden  kilo alımına etkisi daha düşük düzeydedir.

Bu karışımı tüketen muhabbet kuşlarının sindirim sistemini hızlandırmak için kuş kumu kullanılması önerilmektedir. Böylelikle özellikle kabuklu tohumları sindirmekte zorlanacak muhabbet kuşunuzun daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olmasını saplayabilirsiniz. İçeriğinde ki kalsiyum ihtiyacını gideren istiridye ve mürekkep balığı kabuğu kuşunuzun mineral ihtiyacını da karşılayacaktır. 


Anahtar Kelimeler:BeslenmeMuhabbetKuşlarında