Close nav
close
Köpeklerin Mama Dışında Yiyebileceği 5 Besin

Köpeklerin Mama Dışında Yiyebileceği 5 Besin

Köpeklerin Mama Dışında Yiyebileceği 5 Besin 

Köpeklerin mama dışında yiyebileceği besinler sayı olarak fazla olsa da mama dışında bir beslenme tarzı tercih edileceksebu besinlerin besleyici özellikleri mutlaka dikkate alınmalıdır.  

Köpek gibi hayvanların bağışıklık sistemi, insanlar gibi çok sağlıklı beslenme koşulları olmadığı için fazla güçlü değildir. Mama haricinde bir şey verilecekse, bu yiyeceklerin besin değerlerini mutlaka dikkate almakta yarar vardır. 


Köpeklerin Mama Dışında Yiyebileceği Besinler Nelerdir? 

Köpeklerin mama dışında yiyebileceği besinler üzerine sağlıklı bir liste hazırladık. 


Et 

Dostunuzu mama haricinde farklı besinlerle beslemeyi tercih ediyorsanız, tüm et çeşitleri bunun için iyi bir tercih olur. Birçok mineral ve vitamin bakımından zengin olan et kaynakları, köpekler için de son derece besleyici kaynaklardır. 

Özellikle yağsız et daha besleyici özelliklere sahipken, bazı köpek cinslerinin pişmemiş etten fazla hoşlanmadıkları görülmüştür. Çiğ et, hayvanlarda farklı sindirim sistemi problemlerine neden olabilir. Bu yüzden dostunuza et verirken haşlanmış veya fırında hazırlanmış olmasına dikkat etmeniz gerekir. 

Haşlanmış et verirken kemik suyuyla birlikte dostunuza ikram etmeniz, onun için besin değeri yüksek harika bir kaynak olacaktır. Bayatlamış yenilmeyecek derecedeki etleri ayırt etmeden yiyebilecek hayvanlar olsalar da köpeğinize bu tür etleri vermeniz, özellikle yaşlandıklarında sıklıkla sağlık sorunları yaşamalarına neden olabilir.


 

Haşlanmış Yumurta 

Köpeğinize haşlanmış veya pişmiş yumurta verebilirsiniz. Et kadar köpeklerin tercihi olmasa da ekmek ile birlikte verdiğinizde, yumurtayı da severek yiyecektir.  

Demir, folik asit, selenyum, B12 ve A vitamini gibi birçok mineral ve vitamini bünyesinde barındıran yumurta, aynı zamanda harika bir protein kaynağıdır. Çiğ yumurtanın içerdiği avidin isimli enzimin, köpeğinizi rahatsız edici etkiler göstermesi mümkündür. Bu yüzden yanında farklı besiler olsa bile, yumurta çiğ olarak verilmemelidir. Haşlanmış veya sahanda yumurta baharatsız bir şekilde biraz ıslatılmış ekmek ile beraber verilebilir. 


 Makarna 

Sıklıkla evlerimizde tükettiğimiz makarna, köpeklerin mama dışında yiyebilecekleri besinler arasındadır. Vitamin ve mineral açısından et ve yumurta kadar olmamakla birlikte, tok tutucu ve besleyici özellikleri vardır.  

Hayvanın enerji ihtiyacını karşılaması için vereceğiniz makarnayı ton balıklı ve yumurtalı olarak hazırlamanız, besin değerini bir hayli artıracak ve köpek için ideal bir besin kaynağı haline gelecektir. 


Kılçıksız Balık Eti 

Neredeyse tüm balık türleri, diğer canlılar için muazzam birer besin kaynağıdır. Dostunuzu mama olmadan sağlıklı bir şekilde beslemek istiyorsanız, pişmiş ve kılçığı alınmış balık etini rahatlıkla verebilirsiniz. 

Balığın kılçığının iyi bir şekilde alınmış olması ve pişmiş olması önemlidir. Kimi köpekler pişmemiş balıklardan hoşlanmadıkları için, özellikle fırında veya buğulama gibi pişirme teknikleri ile hazırlanmış balıkları verebilirsiniz. 

Bunun yanı sıra konserve balıklarda verilebilir. Ancak en güzeli kendinizin hazırlamış olduğu balıklardan dostunuza da ikram etmenizdir. Köpeklerin beyin sağlıkları kadar vücut yapılarını sağlıklı bir şekilde koruyabilmeleri gibi birçok yararı sağlayacak olan balık türleri, önemli bir protein ve omega-3 yağ asidi deposudur. 

Köpeğinize dip balıklarını yedirmemeli ve balık verirken aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz. Tüm deniz ürünlerinde cıva birikimi dikkate alınmalı, farklı sağlık sorunlarına maruz kalmamak ve cıva sebebiyle zehirlenme yaşanmaması için, balık tüketiminde aşırıya gidilmemelidir. 


Pişmiş Tavuk 

Besleyici özellikleri ile etçil tüm canlılar için harika bir besin kaynağıdır. Protein zengini olan tavuk, köpeğinizin de sağlıkla tüketebileceği bir besin kaynağıdır. Pişmiş tavuğu sorunsuzca dostunuza verebilirsiniz. 

Haşlanmış ve fırında tavuklar daha sağlıklı olurken, mangal tarzında hazırlanmış tavuk etlerini de dostunuza ikram edebilirsiniz.  

Köpeklerin mama dışında yiyebilecekleri besinler arasında en besleyici olanları bunlar olurken, bu besinler aşırı baharatlı ve acı olmamasına dikkat etmeniz önemlidir. 

Bu içeriğimizin ardından köpek beslenmesi üzerine faydalı bilgiler edinmeye devam etmek için “Köpeklere Verilmemesi Gereken Yiyecekler” konumuzu da okumak isteyebilirsiniz.


Anahtar Kelimeler:Köpeklerin5MamaBesinYiyebileceğiDışında