Close nav
close
Köpeklere Verilmemesi Gereken Yiyecekler

Köpeklere Verilmemesi Gereken Yiyecekler

Köpeklere Verilmemesi Gereken Yiyecekler  

Köpeklere verilmemesi gereken yiyecekler konusunda minik dostlarımız için zararlı olabilecek besinleri sıraladık. 


Hangi Yiyecekler Köpeklere Verilmemelidir?  

Köpekler yaygın genel davranışları itibariyle sahipleri yemek yerken yemekten pay alabilmek için türlü sevimli hareketler sergilerler. Hemen her köpek sahibi bu sevimli hareketlere ve duygusal baskıya dayanamayıp yemeğinin bir kısmını köpekleri ile paylaşır.  

Bu noktada çoğu zaman köpeklere verilmemesi gereken yiyecekler konusu da göz ardı edilmiş olur. Halbuki sevimli dostumuzun kesinlikle tüketmemesi gereken yiyecekler bulunmaktadır.  

Köpeklere verilmemesi gereken yiyecekler aşağıdaki şekilde sıralanmaktadır.

  

Sarımsak ve Soğan  

Kendinize yemek hazırlarken sarımsak ve soğan ikilisinden vazgeçemeyenlerdenseniz bu yemeklerinizi köpeğiniz ile paylaşmamanız gerekiyor. Zira bu ikili köpeklerde kırmızı kan hücrelerini parçalayan bileşenlere sahiptir. Sarımsak ve soğanın olduğu yemekler ile beslenen köpeklerde kansızlık daha fazla görülmektedir.  


Mayalı Ürünler 

Köpek sahibi iseniz beslenme ile ilgili yaptığınız araştırmalarda, okuduğunuz çoğu kaynakta veya görüş alışverişi yaptığınız köpek sahiplerinin, hamur ve maya ile ilgili uyarıları ile karşılaşmışsınızdır. Maya ve hamur köpekler için son derece tehlikelidir ve köpeğe verilmemesi gereken yiyecekler arasındadır. Pişirilmemiş hamuru köpeğiniz yediğinde bu mayalı hamur, midesinde büyümeye devam eder ve sindirim problemlerine sebep olur. Gaz birikmesi sorunu ile birleştiğinde sevimli dostunuza büyük acı yaratacak bu durum bağırsak tıkanmalarına varan sorunlara neden olabiliyor. Bunun yanı sıra maya köpeklerde etanol üretimine neden olarak köpeğinizin sanki sarhoş olmuş gibi görünmesine ve hissetmesine neden olabiliyor.  


Meyvelerden Şeftali, Hurma ve Erik Köpeğe Verilmemelidir 

Köpekler bazı meyveleri tüketebilir ama şeftali, hurma ve erik köpeğe verilmemesi gereken meyveler arasındadır. Bunun sebebi bu meyvelerin içlerinde barındırdıkları çekirdeklerinden kaynaklıdır. Bu çekirdekler köpeğinizin sağlığına ciddi anlamda zarar verebilir.  


Üzüm  

Hem kuru üzüm hem de yaş üzüm köpeklere verilmemelidir. Bu meyve köpeklerde karaciğer hasarı ve böbrek yetmezliği sorunlarına neden olabiliyor. Hatta uzmanlar köpeğiniz eğer üzüm yerse hemen veterinere götürülmesi gerektiğini önemle vurguluyorlar.  


Koçanlı Mısır 

Köpek mamalarının birçoğunda mısır kullanılmaktadır. Taneli olduğunda sorun yaratmasa da koçanlı mısır köpeklerin yememesi gereken yiyecekler arasındadır. Mısır tanelerini yedikten sonra muhtemelen köpeğiniz koçan kısmını da kemirmeye ve yemeye çalışacağı için sindirim sorunlarına davetiye çıkmış olacaktır. Hatta veterinerlerden edindiğimiz bilgilere göre koçanlı mısır yemiş olan birçok köpek ameliyata varan sorunlar ile karşılaşmaktadır.  


Çikolata 

Siz çikolata tüketirken köpeğiniz aldığı kokunun da etkisi ile mutlaka yanınıza çikolatan bir parça alabilmek için gelecektir. Köpeğiniz için çikolata zararlı etkiye sahiptir. Çikolatanın içinde yer alan metilksantin adlı madde kusma, nefes darlığı gibi birçok probleme neden olmaktadır. Köpekler özellikle bitter çikolatadan uzak tutulmalıdır.  


Kafein  

Kafein içeren içecekler köpeğe zararlıdır. Bunun yanında gazlı içecekler de köpek için zehirli besinler grubundadır. Kalp hızında anormal artışlar, hiperaktivite, bilinçsiz hareketler, ishal, kusma, anlamsız titreme hareketleri kafeinli ve gazlı içecek tüketmiş köpeklerde görülen sorunlardan sadece bazılarıdır.  


Et Yemeklerindeki Yağlar 

Siz yemek yerken tabağınıza ortak olabilmek için size türlü numaralar sergileyecek köpeğiniz muhtemelen et yemeklerinizi yerken daha fazla size yaklaşacaktır. Özellikle tabağınızda kalan kemikler onun için ziyafet olarak görünecektir. Fakat et yemeklerinizdeki kalan yağlar köpeğiniz için zararlıdır. Fazla yağ, ana besin grubu et olsa dahi köpeğiniz için zararlıdır. Fazla yağ tüketimi köpeğinizde karaciğer yağlanması, pankreas iltihabı ve sindirim sistemi sorunlarına neden olur. Özellikle küçük ev köpekleri için boğulma vakalarının çoğu tabakta kalan kemiklerin köpeklere verilmesi kaynaklıdır.

  

Çiğ Balık  

Pek çok hayvan sever köpeklerin çiğ balık tüketmelerinin zararlı olduğunu bilmiyor. Köpekler her ne kadar balık yiyebilseler de sevimli dostunuza verilecek balığın pişmiş olması ve kılçıklarından ayıklanmış olması gerekiyor. Hatta pişirdiğiniz balığa herhangi bir baharat eklemek bile köpeğinize zarar verebiliyor. Çiğ balığı yoğun olarak tüketen köpeklerde B1 vitamini eksikliği oluşuyor ve sinir sistemi ile sindirim sistemi bundan olumsuz olarak etkileniyor. Özellikle çiğ somon balığı kesinlikle köpeklere verilmemesi gereken yiyecekler arasında yer alıyor.  

Köpeklere verilmemesi gereken yiyecekler konusunun ardından “Köpekler Nasıl Yıkanır ve Kurutulur?” içeriğimizi de okumanızı öneririz.  


Anahtar Kelimeler:VerilmemesiKöpeklereYiyeceklerGereken