Close nav
close
Köpekler Nasıl Yıkanır ve Kurutulur?

Köpekler Nasıl Yıkanır ve Kurutulur?

Köpekler Nasıl Yıkanır ve Kurutulur? 

Köpek dostlarımızı yıkamak ve kurutmak bilgi ve deneyim gerektiren bir işlemdir. Minik dostlarımızın banyoları esnasında ve sonrasında dikkat etmeniz gerekenleri bu yazıda sizler için derledik. 

Köpek dostlarımızın bakımlarını düzenli olarak yapmak, onların sağlıklı ve rahat olması için gereklidir. Özellikle beden temizlikleri onların sağlığı kadar, onlarla aynı ortamda bulunan insanların sağlığı için de önemlidir. Bu yüzden köpek yıkama ve kurutma hakkında bilgi sahibi olup, onları nasıl yıkayıp kurutacağınızı bilmeniz gerekir. 


Köpek Nasıl Yıkanır? 

Köpek yıkamak için kullanacağınız yöntemlerde, yavru köpekler ile yetişkinleri ayırmanız daha sağlıklı olacaktır. Kullanacağınız şampuan veya sabunun köpekler için özel üretilmiş olması da daha iyi bir temizlik sağladığı gibi dostunuzun hoşuna gidecektir. Piyasada köpeklere özel üretilmiş kaliteli birçok şampuan bulunuyor. Köpekler için özel ürünler, onların tüy yapısını daha iyi korumakta ve rahatlatıcı içeriğe sahip olmaktadır. Bu sebeple onlara özel üretilen ürünler arasında tercih yapmanız tavsiye edilmektedir. 


Köpeğinizi yıkarken uygulamanız gereken aşamalar şöyledir; 

  • Köpeğinizi yıkamaya başlamadan önce, uygun bir ortamda iyi bir şekilde tarayın. Banyoda yıkayacaksanız tüylerinin banyoya dökülmemesi için, farklı bir ortamda taramayı tercih edebilirsiniz. 

  • Köpeğin yıkanması için kullanılacak suyun ılığın bir kademe daha üstünde bir sıcaklıkta olması daha iyidir. Şayet amacınız temizlik değil sadece onu sıcak havalarda rahatlatmak ise, serin musluk suyu kullanabilirsiniz. 

  • Onu yıkarken azarlamak yerine, daha yumuşak bir ses tonu ile seslenmeye çalışın. Bir yandan konuşarak, ona yıkanmayı sevdirin. 

  • Bedenine birkaç tas su dökerek önce sabunsuz olarak masaj yapar gibi ovalayarak rahatlatın. 

  • Daha sonra vücuduna boydan boya köpek şampuanı dökerek iyice köpürtün. Elinizle veya özel köpek kesesi ile vücudunu ovalayın. Rahatlaması için, bir süre köpüklü masaj yapabilirsiniz. 

  • Kabaca bir durulama yaparak ilk yıkamayı tamamlayın. 

  • Köpeğiniz uzun tüylüyse, aynı yöntemlerle ikinci bir yıkama yaparak köpek yıkama işlemini tamamlayın. 


Köpek Yıkandıktan Sonra Nasıl Kurutulur? 

Köpeği yıkamak kadar sağlıklı bir şekilde kurutmakta önemlidir. Havlu ile kurulama yaptıktan sonra, hava şartları iyi ise güneş altında kurumasına izin verin. Özellikle soğuk havalarda havlu ile iyice kurulayıp, uzaktan saç kurutma makinesi tutarak hemen kurumasını sağlayabilirsiniz. Saç kurutma makinesi bazen tavsiye edilmiyor olsa bile, kürküne yakın ve belirli bir bölgeye uzun süre tutmadığınız sürece sakınca yoktur. Saç kurutma makinesi kullanacaksanız, kuruduktan sonra bir süre daha ortam sıcaklığında kalmasına müsaade etmeniz faydalıdır. 


Köpekler Hangi Sıklıkta Yıkanmalı? 

Köpeğin bulunduğu ortam ve tüy yapısı, yıkanma sıklığını belirlemek için önemlidir. Bahçede beslenen ve tüy yapısı kısa olan köpekler, 20-30 günde bir yıkanabilir. Ancak havalar iyiyse köpeğinizi 15 günde bir yıkamanız rahatlamasını sağlar. 

Aşırı sıcak havalarda ise serin musluk suyu ve doğal içerikli şampuanlar ile haftada veya 10 günde bir defa yıkamanız, daha rahat etmesini ve köpek stresinin engellenmesini sağlayacaktır. Kısacası anormal kirlenmemiş köpekleri rutin şekilde ayda bir kez yıkamak yeterlidir. Bu süreyi çok soğuk yoksa daha kısa tutmanız, üzerindeki olumsuz enerjiyi atmasına yardımcı olur. 


Köpeklere Yıkanmayı Sevdirmek İçin Ne Yapılmalı? 

Doğru taktikler uygulandığında, köpekler yıkanmaktan genellikle hoşlanan hayvanlardır. Ancak bazı istisnalar, bu konuda can sıkıcı olabilir. Köpeğinize yıkanmayı sevdirmek için, ödül sistemi uygulayabilirsiniz. 

Ödül sistemini uygularken dostunuzu yıkanmaya ikna ettiğinizde ise, mutlaka onu ferahlatacak özel ürünler kullanmanız gerekecek. Bu sayede dostunuz yıkanmaktan daha fazla keyif alacak ve kısa sürede alışacaktır. Ayrıca yıkama esnasında onu azarlamamalı, sağlıklı ve eğlenceli bir iletişim dili kullanmalısınız. Bu şekilde birkaç denemenin ardından, dostunuz yavaş yavaş yıkanmaktan hoşlanmaya hatta artık sizden bunu beklemeye başlayacaktır. 

Yıkanmanın tıpkı biz insanlarda olduğu gibi köpekler üzerinde de olumlu etkiler bıraktığını ve sağlıkları için önemli olduğunu unutmamalı, en az ayda bir defa yıkanmalıdırlar. 


Köpek yıkama ve kurutma üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından “Köpeklerde Tüy Dökmesi Hakkında 3 Detay” kategorisinde yer alanda diğer içeriklerimizi de okumanızı öneririz.  


Anahtar Kelimeler:NasılKöpeklerYıkanırveKurutulur?