Close nav
close
Köpeklerde Tüy Dökmesi Hakkında 3 Detay

Köpeklerde Tüy Dökmesi Hakkında 3 Detay

Köpeklerde Tüy Dökmesi Hakkında 3 Detay
Köpeklerde tüy dökmesi, havanın ısınmasından dolayı kaynaklandığı gibi mama kalitesinden de kaynaklanabilir. Köpeklerin kışlık tüyleri sıkı yapıda olduğu için yazın fazla sıcaktan dolayı tüyleri dökülmeye başlar. Elbette diğer hayvanlarda olduğu gibi farklı cinslere göre farklı tüy dökümü çözümleri uygulanabilir.

Köpeklerde Tüy Dökmenin Yaygın Nedenleri
Köpeklerde tüy dökmesinin sebepleri arasında en yaygın olan etmen; biri bit ve pire ve parazit gibi varlıklardır. Özellikle boyun ve kuyruk bölgelerinde yoğun bir tüy dökülme sebebi varsa büyük olasılıkla bitlerden kaynaklı bir problemdir.
Köpeklerde tüy dökme durumu ciddi bir cilt hastalığının yolunu açabilir. Ciltten kaynaklı ise köpek kendini sürekli kaşımaya, yalamaya ve tırmalamaya başlayacaktır. Derinin bazı yerleri zayıfladığından oradaki tüyler dökülmeye başlayacaktır.
Köpeklerde Tüy Dökülmesi Nasıl Engellenir?
  • Tüy değiştirme dönemine girdiyse, günde en az 1 defa tüylerin çıkış yönlerinin tersine doğru el tarakları ile taranması gerekir.
  • Yine tüy değiştirme dönemlerinde hayvanınıza biotin ve çinko preparatlar vererek bu süreci daha hızlı atlatmasında yardımcı olursunuz.
  • Bu dönemde hayvanlarınız kaşıntılı ve stresli olurlar. Bu durumda onları rahatlatmak için tel tarakları ve masaj tarakları kullanabilirsiniz. Bu işlemleri yaptıktan sonra köpeğinizin mutluluğunu göreceksiniz.
  • Köpeklerin tüy dökmesi kışlık postlarını atması anlamına gelir. Bazen bakteriler veya mantar enfeksiyonları durumunda anti bakteriyel köpek şampuanları kullanabilirsiniz.
  • Köpeğinizin makine tıraşı yaptırılması doğru bir çözüm olmayabilir. Tüyleri sadece soğuktan değil, zararlı güneş ışınlarından da korur.
  • Stres içinde olan köpeğinizi oyunlar ve spor aktiviteleri ile atlamanız mümkün olacaktır.
Not: Köpeklerin derisinde insanlar gibi gözenek bulunmaz. Onlar soluk alıp vererek terlemeyi atarlar.
Tüy Dökülmesine Karşı Koruma
Köpeğin tüy dökmesi durumu daha karmaşık sebeplerden kaynaklı (Örneğin Cushing hastalığı) Olabiliyor. Bu durumlarda veterinerler tarafından tedavi edilmesi ve yakından takip edilmesi gerekir. Bu tür tüy dökülmelerine karşı bazı önlemler alınmalıdır.
  • Pirelere karşı etkin ve düzenli bir tedavi yapılması önemlidir.
  • Köpekte kaşıntıyı azaltmak ya da yok etmek için dermatolojiden onay almış bazı şampuanları kullanmak gerekir.
  • Köpeğin tüy dökülmesini önleyecek kaliteli mama verilmelidir
  • Veteriner kontrolünde köpek tüy dökme önleyici ilaç verilebilir.

Anahtar Kelimeler:HakkındaDetayDökmesiKöpeklerde3Tüy