Close nav
close
Kedilerin Yiyebileceği Sebze ve Meyveler Nelerdir?

Kedilerin Yiyebileceği Sebze ve Meyveler Nelerdir?

Kedilerin Yiyebileceği Sebze ve Meyveler Nelerdir?

Kedi beslenmesine özel olarak üretilmiş mamaların dışında, kedilerin yiyebileceği sebze ve meyveler de bulunmaktadır. Mamaların birçoğunun içinde bu sebze ve meyveler, kurutulmuş ve parçalanmış formlarda bulunmaktadır. Kedilerin Yiyebileceği Sebzeler Nelerdir?  

Kedilerin beslenmesinde et önemli bir yer tutuyor olsa da az miktarlarda tahıl ve sebze de mutlaka beslenmelerinde yer almalıdır. Sebze, kedilerin beslenmesine dahil edilmek isteniyorsa miktarları kısıtlı ve kontrollü tutulmalıdır. Beslenmeye ilave edilecek sebzeler ise mutlaka veterinere danışılarak belirlenmelidir.  

Havuç  

Toksik etkiye sahip olmadığı için havuç, kedilerin yiyebileceği sebzeler arasındadır. Pişirilerek verilmesi uygun olur. Bu sayede lifli yapısının etkisi azaltılmış ve sindirimin kolay olması açısından daha uygun hale gelmiş olur. A vitamini açısından zengin olan havuç, kedilerin göz sağlığına faydalı olan bir sebzedir. Kedilerde yaygın olarak görülebilen katarakt hastalığının önlenmesinde etkili olduğu uzman görüşlerinde belirtilmektedir. Özellikle yavru kedilerin beslenme düzenlerine ilave edilen havuç, gelişimlerine katkı sağlayacaktır. Yetişkin kedilerde olduğu üzere yavru kedilerde de havuç; kontrollü olarak az miktarlarda, pişmiş, rendeden geçirilmiş veya püre haline getirilmiş şekilde verilmelidir 

Ispanak  

Kedilerin beslenmelerine ilave edilebilecek sebzelerden bir diğeri de ıspanaktır. Toksik etkisi yoktur ve kalorisi düşüktür. Sindirim sistemini destekleyici etkiye sahiptir ve mineraller ile vitaminler içerir. Böbreklerinde problem olan kedilere sık aralıklar ile ıspanak verilmemesi gereklidir aksi halde ıspanağın içinde bulunan kalsiyum oksalat idrar yollarında problem yaratabilmektedir.  

Brokoli  

Pişmiş veya püre olarak kedi beslenmesinde yer alabilecek brokoli, antioksidan etkisi ile kedilerin kanser hastalığına yakalanmalarını engelleyebilir. Lifli yapısı nedeniyle kedilerin midelerindeki tüyleri çıkarmaya yardımcı olduğu bilinmektedir. Fazla miktarda tüketilmesi halinde sindirim sistemi hastalıkları yanında kedinin kusmasına sebep olabilir. Tüm sebzelerde olduğu gibi kedilerde kontrollü olarak ve az miktarda verilmelidir.  

Bezelye 

Dondurulmuş olarak da kullanılabileceği gibi taze olarak pişirilerek kedi beslenmesine az miktarda ilave edilebileceği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Sindirim sistemine faydalı ve lifli bir sebze olduğu için kabızlık sorunu olan kedilerde oldukça faydalıdır. Birçok hazır kedi maması içinde bezelye yer almaktadır.  

Balkabağı 

Sindirim sistemi sorunları yaşayan kedilerde faydalı olabilecek bir diğer sebze de balkabağıdır. Balkabağı içeren özel kedi mamaları da bulunmaktadır. Balkabağının özellikle çekirdek kısmında yer alan kukurbitin maddesi kedilerdeki bağırsak parazitlerine karşı oldukça etkilidir. İshal sorunu olan kedilerde ishal kesici etkisi ile olumlu sonuçlar gözlemlenmiştir. Fazla kilo problemi olan kedilerde tok tutucu özelliği yarar sağlayacaktır.

  


Kedilerin Yiyebileceği Meyveler Nelerdir?  

Az miktarlarda kontrollü olarak kedi beslenmesi içerisine sebzeler eklenebildiği gibi meyveler de eklenebilmektedir. Kedilerin yiyebileceği meyveler; muz, elma, kayısı, turna yemişi şeklinde sıralanmaktadır.  

Muz 

Potasyum kaynağı olan muz, kedi beslenmesi içinde yer alabilecek meyvelerden biridir. Kalp ve damar sağlığı için oldukça faydalıdır. Kilolu kedi beslenmesinde yer alması tokluk sağladığı için faydalı olacaktır. Kontrollü olarak verilmesi gereklidir çünkü muzun içinde şeker ve karbonhidrat bulunmaktadır. Ufak dilimler halinde doğranarak veya püre haline getirilerek verilebilir.  

Elma 

Şeker açısından düşük lif açısından yüksek değerlere sahip olan elma, kedi beslenmesinde faydalıdır. Özellikle kilosu fazla olan kediler elmayı tüketebilirler. Doku ve kemik sağlığı için faydalı olan elmanın orta kısmı ve çekirdekleri muhakkak alınarak bu kısımlar kedilere verilmemelidir.  

Kayısı 

Beta karoten açısından değerli olan kayısı, kedilerin alması gereken günlü A vitamini oranını karşılamaktadır. Kanser önleyici bir meyve olan kayısı kediler için bu açıdan da fayda sağlar. Kayısı küçük parçaları bölünmeli, içindeki çekirdeği mutlaka çıkarılmalıdır.  

Turna Yemişi 

İçeriğindeki yüksek miktardaki C vitamini ile kedilere faydalı olan Turna yemişi, kedilerin yiyebileceği meyveler arasındadır. İdrar yolları enfeksiyonu olan kedilerde enfeksiyonun giderilmesinde faydalı olduğu tespit edilmiştir.    

Kedilerin yiyebileceği meyve sebzeler üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından kedi sağlığını ilgilendiren bir konu olan “Kedi Titremesi Neden Olur ?” başlıklı içeriğimizi okumak isteyebilirsiniz.


Anahtar Kelimeler:veKedilerinMeyvelerSebzeNelerdir?Yiyebileceği