Close nav
close
Kediler Neden Çok Miyavlar?

Kediler Neden Çok Miyavlar?

Kediler Neden Çok Miyavlar 

Kedilerin çok miyavlaması altında farklı nedenler yatabilir. Bu nedenlerin arasında en önemlisi hastalık olarak öne çıkarken, bazı kedi cinslerinin huysuz olması da fazla miyavlamasını sebeplerinden biridir. Kedilerin fazla miyavlama nedenleri arasında, açlıkta önemli sebeplerden biridir. Diğer yandan bilindiği gibi kediler, çiftleşme dönemlerinde daha şiddetli bir şekilde miyavlama ihtiyacı duyarlar.  


Kedilerin Çok Miyavlama Nedenleri 

Kedim neden çok miyavlıyor diye düşünüyorsanız aşağıda sıralayacağımız nedenleri gözden geçirebilir ve kedinizin miyavlama sebebini anlayabilirsiniz.

  

Çiftleşme İsteği  

Kedilerin çok miyavlamasının önemli nedenlerinden biri, çiftleşme isteği duymalarıdır.  

Özellikle şubat ayının sonu ile nisan ayının başları arasında, kedilerin daha yüksek sesle ve uzun süre miyavladıkları malumunuzdur. Bu süreç, kedilerin çiftleşme isteklerinin en yoğun olduğu süreçtir.  

Kediler bu zaman diliminin dışında da çiftleşme isteği duyabilirler. Kızgınlık dönemlerinde dişi kediler daha fazla miyavlar. Hatta dişi kedilerin kızgın oldukları dönemlerde, köpek ulumasını andıracak şekilde miyavladıkları da görülür. Ses genelde insanların canını sıkacak düzeyde, kulak tırmalayıcı olsa da geçici olmaktadır.

  

Stres  

Özellikle kedi ve köpekler gibi duygusal sayılabilecek hayvanların da insanlar gibi strese maruz kaldıkları bilinmektedir. Farklı nedenlerle stres yaşayan kediler, daha çok miyavlamaya başlar.  

Strese dayalı miyavlamanın önüne geçmek için, dostunuz için stres olan sebepleri ortadan kaldırmanız yeterli olacaktır. Kedinin yavrusunu veya anne babasını kaybetmesi ya da sahibinden uzak kalması, onu fazlasıyla strese sokabilir.  


Hastalık  

Kedilerin sürekli miyavlama nedenleri arasında, hastalıklar ilk sıralarda gelir. Dostunuzun sağlık durumu hayati tehlikeye neden olabilme ihtimaline karşı, mutlaka dikkate alınmalıdır.  

Düzenli aralıklarla veteriner muayenesi, hastalıkların önlenmesi veya görülen hastalıkların kısa sürede tedavi edilmesi açısından önemlidir. Hastalıkların dışında yaralanmalar veya enfeksiyonlara bağlı olarak sevimli dostumuzun acı çekmesi de bu süreçte sürekli miyavlamasına sebep olacaktır.  


Açlık  

Hayvanın aç olması, rahatsız edici düzeyde miyavlaması için yeterli bir sebeptir. Kediler uzun süre aç kaldıklarında geçici olarak bunalıma girerek, yemek yeme ihtiyaçlarını çevresindeki insanlara bu şekilde belli ederler.  

Açlığın ileri düzeyde olması vücut dirençlerini düşüreceği gibi, aşırı derecede acı çekmelerine de neden olabilir. 

 

İlgi Çekmek İstiyor Olabilir  

Özellikle bazı kedi cinsleri, insanların ilgisinden fazlasıyla hoşlanırlar. Bekledikleri ilgi gösterilmediği zaman, bunu sürekli miyavlayarak belli etmeye çalışırlar.  

Sevilmek ve oyun oynama istekleri onların sahiplerine karşı daha fazla ses çıkarmalarına neden olacaktır. Bu daha çok, iyi bir eğitim almış bazı kedi ırklarında yoğun görülür. Eğer ki kedinizin herhangi bir sağlık probleminin ve karnının aç olmadığını biliyorsanız, onun ilgi çekmek için miyavladığını düşünebilirsiniz.  


Yalnızlık  

Kedilerin çok miyavlama nedenleri arasında, yalnızlıkta önemli bir sebep gösterilebilir. Her ne kadar kediler yalnızlıktan hoşlanan hayvanlar olarak bilinseler de aslında bunun tam tersi, fazla yalnız kalmaktan hoşlanmazlar. Bu nedenle dostunuzun uzun süre miyavlaması, yalnız kalmaktan hoşlanmadığını gösterir. 


Korku Hali  

Kedilerin sürekli miyavlaması nedenlerinden biri de aşırı korkmuş olmalarıdır. Özellikle kaçıp kurtulamayacakları bir korku ile karşılaştıklarında sürekli miyavladıkları gibi, bu korkunun etkisi kurtulduktan sonra da devam edebilmektedir.

  

Yaşlılık  

Normal rahatsızlıklardan bağımsız olarak, kedilerin yaşlanması halinde zihinsel problemler yaşama olasılıkları fazladır. Zihinsel dengesi bozulan dostlarımızın, buna bağlı olarak gereksiz yere uzun süre miyavlamaları mümkündür. 


Çok Miyavlayan Kediler İçin Ne Yapılmalı?  

Kedinizin açlık ihtiyacını az çok tahmin etmeniz mümkündür. Şayet dostunuz uzun süre miyavlıyor ise, öncelikle onun karnını doyurma yolunu tercih etmeniz gerekir.  

Aynı zamanda buna rağmen miyavlamaya devam ediyorsa, sağlık problemi olma ihtimaline karşı veteriner kontrolüne götürmeniz faydalı olacaktır. Onların miyavlaması rahatsız edici seviyede olsa bile, azarlamamaya ve özellikle de cezalandırmamaya özen göstermeniz gerekir. 


Kedilerin neden çok miyavladığı üzerine hazırladığımız bu içeriğimizin ardından kedi sağlığını ilgilendiren bir konu olan “Kediler Neden Kusar” başlıklı içeriğimizi okumak isteyebilirsiniz.


Anahtar Kelimeler:Miyavlar?KedilerÇokNeden