Close nav
close
Kediler Neden Kusar

Kediler Neden Kusar

Evde bakımı en kolay dostlarımızdan olan kediler bir çok hayvan sever tarafından evlat edinilmektedir. Kedi bakımında en tecrübesiz insanların bile bildiği en önemli detay kendi bakımlarını ve temizlerini kendilerinin yapabiliyor olmasıdır. Kedilerin kusması bu bakımın en önemli ayrıntılarından biridir.

Tecrübesiz kedi severler kedileri kustuğunda genellikle bir hastalıktan şüphelenmektedir. Tabiki kusma durumunun gözlemlenmesi şarttır ancak kedilerin kusması doğal bir süreçtir. Hatta kendilerini öksürterek kusmaları da sıklıkla görülür. Tüy bakımını yapan kediler yuttukları tüyleri çıkartmak için kendilerini kusturmaktadırlar. Ancak tüm kedi kusmalarını bu sebebe bağlamakta yanlış bir düşüncedir.  Kedilerin kusma sebeplerinin başında tüy yutmaları gelse de farklı sebeplerden kusup kusmadıklarını anlamak için kedinizi gözlemlemeniz gerekir.

Tüy yutmaları dışında kedilerin  başlıca kusma sebebi yedikleri zararlı otlar olmaktadır. Özellikle bahçeye çıkan bir dostunuz varsa bahçede gezerken ok yiyip yemediğini kontrol etmenizi öneriyoruz. Eğer bu yönde bir durum gözlemlediyseniz kedi çimi ile sindirim sistemlerini düzene sokabilirsiniz.

Kedinizin kusma sıklığı başka hastalıkları işaret edebilir niteliktedir. Eğer aralıklı bir kusma görülüyorsa düzenli tükettiği bir yiyecekte alerjen bir madde bulunuyor olabilir. Özellikle bir yiyeceği tükettikten sonra kusma yaşanıyorsa o yiyeceği keserek bir süre izlemenizi öneriyoruz. Eğer bu yiyeceğin kesilmesinden ya da mama değişiminden sonra da kusma devam ediyorsa dostunuz ülser gibi mide sorunları yaşıyor olabilir. Bu tarz sıklıkla kusmalar devam ettiği takdirde hızlıca veterinerinizle irtibata geçmeniz gerekmektedir.

Yaşanılan kusmada sarı renkli mide sıvı yada kan bulunması ise enfeksiyon durumunu göstermektedir. Bu durum daha ciddi sebeplerle yaşanıyor olabilir. Bu gibi durumlarda da vakit kaybetmeden veteriner kontrolü gerekecektir. İshalle beraber kusma olması da aynı derecede önemlidir.

Evinizdeki minik dostlarınızın sağlıklı bir ömür sürmesi için gözlemleyerek gerekli hallerde de veterinerinizden destek alarak bakımını sürdürmeniz oldukça önemlidir. Kedilerde kusma standart bir durum olarak görülse dahi kimi durumlarda ciddi sağlık sorunlarına işaret edeceğinden özellikle yaşı ile doğru orantılı olarak veterinerinizle görüşmeniz gerekir.  

Anahtar Kelimeler:NedenKusarKediler