Close nav
close
Kediler Nasıl Yıkanır?

Kediler Nasıl Yıkanır?

Kediler Nasıl Yıkanır? 

Sokakta veya evde beslediğimiz, sevdiğimiz kedilerin bizler gibi birçok ihtiyaçları vardır. Bunlardan biri de yıkanmaktır. Evde kedi beslemek isteyen kişilerin kedi nasıl yıkanır? Sorusunun cevabı olan, küçük tüyolar ile işinizi kolaylaştıracağız.  

Kediler için yıkanmak büyük bir sorun olsa da bu iş hakkında bilinçli birinden destek aldığınızda, aslında çokta zor olmadığını göreceksiniz. Bunun için öncelikle bir veterinerlerden bilgi alabilirsiniz.

  

Kedi Nasıl Yıkanır? 

Veterinerler kedilerin yıkanmaya çok fazla ihtiyaç duymadıklarını hemen her fırsatta dile getiriyorlar. Ancak tüylerine yabancı bir madde yapışması gibi durumlarda sevimli dostlarımızı mutlaka yıkamamız ve bu maddeleri vücutlarından temizlememiz gerekiyor. Sevimli dostunuzu yıkarken dikkat edilmesi gerekenler yazımızın devamında yer alıyor. 

 

Kullanılması Gereken Şampuan  

Kedilerin yıkanması sırasında kullanılacak şampuanın mutlaka uzman tavsiyesi ile alınması gerekir. Kediler için özel olarak üretilmiş kedi şampuanları kedinizin deri ve tüy sağlığı için daha faydalı olacaktır. Sabun veya farklı bir şampuan ile yıkanması durumunda kedinin tüyleri altında bulunan derisinde yağ azalması oluşabildiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Ayrıca kediler için özel olarak üretilmemiş bu ürünler sevimli dostunuzda alerjik reaksiyona neden olabilir. 


Yıkama Öncesinde Yapılacak Hazırlıklar 

Kedinizi yıkamadan önce sakin olduğuna dikkat etmeniz gerekir. Bazı kedi türleri banyodan ve sudan hoşlanıyor olsa da genel olarak su ile temas etmeyi sevmeyen kediler özellikle gergin olduklarında tırmalama ve ısırma davranışlarını sergileyebilirler.  

Sinirli halde banyo yapan kedinin sizi tırmalama ihtimali çok fazladır. Bunun için onun en sakin olduğu anı kollamanız gerekir. Örneğin yemek yedikten sonra sakinleşen kedinizi yıkayabilirsiniz. Bunun yanında oyun oynayarak yorulmasını sağlamak da banyo yaparken sizin işinizi kolaylaştıracaktır. Kedinizi yıkarken yanından ayrılamayacağınız için önceden tüm hazırlıklarınızın bitmesi gerekir. Suyunun, havlusunun, şampuanının yanınızda olmasına özen gösterin. 


Yıkama Sırasında Bir Arkadaşınızdan Yardım Alın  

Bu konuda daha önce tecrübe edinmiş bir arkadaşınızdan yardım isteyebilirsiniz. Böylelikle bir kişi kedinizi oyalar ve sakin kalmasını sağlarkensiz de de onu yıkama ve durulama işlemini yapabilirsiniz. 


Sakinleşmesi İçin Yapılacaklar 

Banyoya girmeden önce kedinizin en sevdiği oyuncağını yanınızda bulundurmanız kedinizi sakinleştirme yollarından biridir. Sevdiği ve tanıdığı eşyası ile stres seviyesi azalacaktır.  Bunun yanında küçük oyunlar oynayıp, ödül maması verdiğiniz kediniz banyo için her defasında daha istekli olabilir. 

 

Banyo Yaptırma Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Kedinizin sizi tırmalaması ve ıslatması riskini düşünerek mutlaka ihtiyatlı olmanız gerekir. Bunun yanında sıçrayan sulardan kayıp düşmenizi engelleyecek şekilde yere havlu veya kaydırmaz tabanlı banyo tekstil ürünlerinden birini koyabilirsiniz. Banyonun kapısını kedinizin kaçma ihtimalini düşünerek kapalı tutmanız gerekir. Klozet varsa onun kapağı da kapalı olursa bu sizi rahatlatan önlemlerden olacaktır. 


Suyun Sıcaklığı ve Durulama İşlemi 

Kediler için su sıcaklığı ne çok sıcak ne çok soğuk olmalıdır. Üşüme riskleri çok fazla olduğu için en kısa sürede yıkama işlemini bitirmeniz gerekir. Şampuanlama işlemi bittikten sonra kedinizde herhangi bir şampuan kalıntısı kalmamasına dikkat etmeniz gerekir. Kediler kendi tüylerini temizleme davranışı sergilediğinden her ne kadar kedi şampuanları kedilere özel olarak üretiliyor olsa da tamamen tüylerinin durulandığından emin olmalısınız. 

 

Kurulama  

Kedinizi yıkadıktan sonra dikkat etmeniz gereken son bir nokta daha bulunmaktadır. Kediler pek çok hayvan gibi uzun süre tüylerinin ıslak kalması durumunda kolaylıkla hasta olabilirler. Banyodan hemen sonra kedinizi hemen kurulamanız hastalanmasının önüne geçecektir.  

Kedi sahiplenmek isteyenlerin biraz da endişe ile araştırma yaptıkları kedi nasıl yıkanır? Konusu aslında biraz sakin kalabilmek ve endişenizi sevimli dostunuza yansıtmamanız ile de ilgilidir. Yazımızda değindiğimiz pratik yöntemlere dikkat ederek sevimli dostunuzun banyo ihtiyacını keyifli bir paylaşıma dönüştürebilirsiniz.

  

Kedi nasıl yıkanır ve kurulanır? Sorusunu ayrıntılı bir şekilde yanıtladığımız bu içeriğimizin ardından “Kedi titremesi neden olur?” makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz. 


Anahtar Kelimeler:KedilerYıkanır?Nasıl