Close nav
close
Anestezi Kediler İçin Güvenli mi? Ne Zaman Gereklidir?

Anestezi Kediler İçin Güvenli mi? Ne Zaman Gereklidir?

Anestezi Kediler İçin Güvenli mi? 

Anestezi, veterinerlerin rutin işlemlerinin bir parçasıdır. Güvenli olup olmadığı ise kedi sahipleri tarafından en çok merak edilen soru işaretlerinden biridir.

Genelde kedi sahipleri, hayvanlarının gereksiz yere ilaca maruz kalmasını tercih etmediği gibi anesteziye kötü yanıt vermiş olan kedi sahiplerinin hikayelerini dinlediklerinde de bazı korkular yaşarlar.

Oysaki anestezi on yıllarca yıl öncesinden beri uygulanan güvenli bir yöntemdir. Doğru uygulandığı takdirde kedinin hayatına hiçbir zararı olmayacağı gibi yanlış kullanımda da hayati sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle kedinizle ilgili olabilecek cerrahi bir operasyonöncesinde veteriner seçimi konusunda iyi araştırma yapmanız gerekir. Peki kedi sahiplerini korkutan bu anestezi ne demektir?

Anestezi Nedir? Ne İşe Yarar?

Anestezi, meydana gelen ağrı ve acıya duyarsızlaştıran, enjeksiyon, IV ya da inhalasyon yoluyla uygulanan bir ilaçtır. Anestezi alan bir kedi anında derin bir uykuya dalar ya da kısmi olarak uyuyarak bilinçliyken vücudunun bazı bölgelerindeki acı ve ağrıyı hissetmez. Anestezi iki şekilde uygulanır birincisi genel anestezi, ikincisi ise lokal anestezi. Bu anastezi türlerinden hangisinin uygulanacağı ise doktorun kararıyla belirlenir.

Lokal Anestezi Nedir?

Vücudun belli bir bölgesinden beyne giden sinyallerin belli bir süre boyunca bloke edilmesidir. Kedilerde yaygın olarak tercih edilen bu yöntem enjeksiyon yöntemiyle uygulanır. Lokal anestezi verilecek olan kedi öncelikli olarak sakinleştirici alır, ağız, pençe ve belirli alanların uyuşturulması sağlanır. Bu sayede kedi operasyon sırasında zarar veremez.