Close nav
close
Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri

Tüy Dökmeyen Köpek Cinsleri

Tüy Dökmeyen Köpekler

Köpekler mevsim geçişleri, hastalık ve stresin dışında normal zamanlarda da tüylerini dökebilirler. Makalemizin başlığı tüy dökmeyen köpek cinsleri olsa da aslında genel olarak tüy dökmeyen bir köpek cinsi yoktur. Önemli olan hangi köpek cinsinin ne kadar az ya da ne kadar çok tüy döktüğüdür.

Köpeklerdeki tüy sorunu bir köpek sahiplenmek ya da satın almak isteyenlerin ortak sorunudur. Bu da ister istemez tereddüt yaşanmasına neden olur. Özellikle şehir hayatının bir apartman dairesi içerisinde geçtiğini düşündüğümüzde bu sorun doğal olarak daha da büyük olabilir.

Bakımı Kolay Köpek Cinsleri

Malta Teriyeri

Apartmanda yaşayanlar için bakımı en kolay ve en az tüy döken köpek cinsleri arasında Malta Teriyeri vardır. Küçük köpek cinslerinden olan bu ırkın şirin bir görünümü vardır ve bu da herkesin dikkatini çekmesini sağlar. Apartmanda beslenmesi yalnız tüylerinin az dökülmesinden değil aynı zamanda küçük olmasından da kaynaklanmaktadır. Öğrenmeye meraklı olan bu ırk kısa sürede sizin yaşamınıza ayak uydurabilir.

Papillon

Adını bir kelebekten almış olan Papillon, dünyadaki en az tüy döken köpekler arasında yer alır. Temiz olan bu cins köpeklerin kokusuz olmaları da ilginçtir. Oldukça zeki olan bu hayvanlar apartman yaşamı için idealdir. Papillon cinsi köpeklerin yavruyken iyi eğitilmeleri gerekir aksi takdirde daha sonra sosyalleşebilmeleri zor olduğundan daha agresif olabilirler.


Basenji

Tüye karşı alerjisi olanlar için ideal bir köpek cinsidir. Kısa tüylere sahip olan bu hayvanların sevimli bir tavırları vardır. Evde gayet uysal olduğundan dolayı tek başına bırakılabilir. Tembel olan bu hayvanlar düzenli egzersiz yapmazlarsa bu durumda kilo almaya müsait hale gelirler. Bu da onların sağlığı için iyi değildir.

Shih Tzu

Neşeli bir köpek sahibi olmak istiyorsanız tam size göre bir köpek cinsidir. Çocuklarla iyi geçinebilen bu sevimli köpekler, az havladıklarından dolayı bekçi köpeği olarak tercih edilmemelidir. Shih Tzu cinsi az tüy döken köpekler arasındadır. Düzenli fırça ve tarandığında tüylerinin bakımları kolayca yapılabilir.

Boston Terrier

Apartman yaşamı için ideal olan köpek türleri arasında yer alan Boston Terrier, tüy dökmeyen köpek cinsleri arasındadır. Oldukça uysal bir mizaca sahip olan bu köpekler ağırlıklı olarak siyah ve beyaz renklere sahiplerdir. Çocuklarla iyi anlaşabilir ve zeki olduklarından dolayı kolay eğitilebilirler.

Oyuncu Maltese Terrier Yavrusu sahiplenmek isterseniz ilan açıklamasında detaylara göz atabilirsiniz.

Poodle

Poodle cinsi köpekler halk arasında Kaniş olarak da bilinir. Kıvırcık ve yoğun tüylere sahip olan bu köpekler son derece temizlerdir. Alerjisi olan kişiler için tavsiye edilen köpekler arasındadır.

West Highland White Terrier

West Highland White Terrier cinsi köpekler av köpeği olarak biliniyor olsalar da evde beslenmek için idealdir. Sık seyahat edenler gittikleri yere bu köpekleri rahatlıkla götürebilirler. Az tüy döktükleri biliniyor olsa da düzenli olarak tüylerinin bakımlarının yapılması gerekir.

Yorkshire Terrier

Tüy dökmeyen köpek cinsleri içerisinde bulunan başka bir cins ise Yorkshire Terrier ırkıdır. Görünüş olarak oldukça masum bir tipe sahip olan bu köpekler sevimlilerdir.Yorkshire Terrier cinsi köpekler küçük yapılı olsalar da oldukça cesur ve maceracıdır. Sahiplerinin ilgisini çekmekten hoşlanan bu cins inatçı bir karaktere sahiptir.

Portekiz Su Köpeği

Kolay eğitilebilir bir köpek cinsi tercih ediyorsanız Portekiz Su Köpeği iyi bir tercihtir. Tüy dökmeyen köpek cinsleri içerisinde yer alan bu ırk, alerjik hastalıkları olanlar içinde doğru seçimdir. Bu köpek cinsinin de düzenli olarak egzersiz ve yürüyüş yapmaya ihtiyaçları vardır, vücutları kilo almaya müsait olduğundan dolayı az hareket onların şişmanlamasına neden olabilir.

Köpek ve diğer hayvanlarla ilgili ilanları https://evcililan.com/ adresinden inceleyebilirsiniz.


Anahtar Kelimeler:KöpekCinsleriTüyDökmeyen