Close nav
close
Yorkshire Terrier Köpeklerin Özellikleri Nelerdir?

Yorkshire Terrier Köpeklerin Özellikleri Nelerdir?

Yorkshire Terrier köpekler, küçük ve sevimli bir köpek ırkı arayanların sevecen bir o kadar da sadık arkadaşlarındandır. Köpek bakmak isteyip de apartman ve toplum yaşamında tereddüt edenler için Yorkshire Terrier, en ideal seçeneklerden biridir. Bu köpeklerin en belirgin fiziki özelliği yerlere kadar uzanan bakımlı tüyleridir. İnsan hayatına anında adapte olabilir ve meraklı yapılarıyla ön plana çıkarlar.

12-15 yıllık bir yaşam süresine sahip olabilen Yorkshire Terrier cinsi, 3 ila 4 kiloya kadar ulaşabilir. Namı diğer “Yorkie”ler, insanların sahiplenmek istediği popüler köpek ırklarındadır. İngiliz kökenli bir köpek olan Yorkshire Terrier cinsi, sevdiklerine ve ailesine çok bağlıdır. Genel olarak tüm Yorkshire Terrier köpeklerin ailesine ve sahiplerine sadakatli olduğu söylenebilir. Bazıları ise yetiştirme tarzına bağlı olarak daha içe dönük olabilir.

Yorkshire Terrier'in tüy yapısı bir hayli uzundur. Tüy rengi gövdesinde ve kuyruğunda çelik mavisi renge döner. Diğer kısımları kahverengi ve ten rengi olabilir. Her zaman sevimli ver tatlı bir yüz ifadesiyle bakarlar. Fiziki özelliklerinin yanında çoğu kez girişken, cesur ve saldırmaya hazırdır. Yorkshire Terrier köpekler zeki ve enerjiktir. Bilinmesi gereken bir diğer özelliği ise inadıdır. Gerçekten de Yorkie’ler biraz inatçıdır. Bu yapılarına rağmen yine de sevgi ile kolaylıkla eğitilebilirler. Diğer köpeklere ve evcil hayvanlara karşı saldırganlaştıkları görülebilir. Yabancılardan da pek hazzetmezler.


Yorkshire Terrier sahiplenmek isteyenlerin, bu köpeklerin inatçılık ve saldırganlık gibi özellikleri ile baş edebilmesi gerekir. Tam anlamıyla bir lider olmak, onların davranışlarını yönetmek önemlidir. Yorkie’lerin bakımında en önemli aşama eğitimleridir. Bazı karakteristik huylarını bırakabilmeleri için eğitim süreçlerinin kontrollü ve hassas olması önerilir. Eğitim sürecinin erken başlatılması gerekir. Oyun oynamayı sevdikleri için eğitimleri de oyun eşliğinde yürütülebilir. Onlar ile ilgilenirken kararlı olmak, olumsuz davranışlardan kopmaları adına önemlidir.

Biraz küçük yapıda oldukları için Yorkshire Terrier cinsi köpeklere bebek gibi davranmak istenilebilir. Mental ve fiziki gelişimleri açısından böyle bir yaklaşım önerilmez. Bu şekilde özgüvensiz olabilir ya da fazlasıyla şımarabilirler. Zaten fazlasıyla şımarık bir yapıya sahip oldukları unutulmamalıdır. Korumacı olmak yerine, kararlı olmak, bir Yorkie’yi eğitmek için daha mantıklı bir yoldur.

Tüyleri uzun olduğu için onları yukarıdan bağlamak, daha sevimli bir hava katabilir. Düzenli olarak taranırlarsa ve bakımları yapılırsa tüy dökme problemi de yaşatmazlar. Bakımları ile ilgilenenlerin tırnak ve diş temizliklerini de ihmal etmemeleri gerekir. Yorkshire Terrier cinsi köpekler, fazla kilo almazlar. Gayet besleyici ve sağlıklı bir menü ile birlikte oyun yolu ile yaptıkları egzersizler, onları sağlıklı köpekler yapar.