Close nav
close
Su Kaplumbağası Bakımı Nasıl Yapılır? Evde Nasıl Beslenir?

Su Kaplumbağası Bakımı Nasıl Yapılır? Evde Nasıl Beslenir?

Su kaplumbağası bakımı ev ortamında kolaylıkla sağlanabilir. Evinde hayvan beslemek isteyenlerin ilk tercihleri arasında su kaplumbağaları gelir. Çoğunlukla çocukların isteği ile satın alınan su kaplumbağaları gerekli ortam sağlandığında oldukça uzun süre yaşayabilir.

Evde su kaplumbağası beslemek istiyorsanız, uygun özellikte akvaryumlar kullanmanız gerekir. Kaplumbağanın yaşayacağı alan ne kadar uygun hazırlanırsa ömrü de o kadar uzun olacaktır. Özel akvaryumlar dışında herhangi bir kap veya kutu içinde su kaplumbağası bakımı doğru değildir. 

Bir petshopa danışarak satın aldığınız akvaryumun ¾’ünü su ile doldurmanız yeterlidir. Su kaplumbağası için hem yeteri kadar sulu alan hem de kuru alan bulunmalıdır. Yeteri miktarda su olursa su kaplumbağası rahatlıkla yüzebilir ve kendini doğal ortamında hissedebilir. Suyun sıcaklığı için ise 25-26 derece ideal olacaktır.


Akvaryum içindeki kuru alanı da ihmal etmemelisiniz. Yüzen su kaplumbağası, ihtiyaç duydukça kuru bir alanda dinlenmelidir. Su kaplumbağaları için dizayn edilen akvaryumların içinde kuru kalacak kısımlar da bulunur. Dilerseniz bu alanı taş veya tahta ile yükseltebilirsiniz.

Su kaplumbağalarının yaşayacağı alan ne kadar geniş ve harekete hazır olursa gelişimleri de o kadar iyi olur. Kolaylıkla hareket edebileceği bir alanda yüzen su kaplumbağası, dinlenmek için kuru alana çıkar. Bu alanda 10-15 cm uzaklıkta bir ultraviyole lamba bulunması önerilir. Su kaplumbağası buraya çıktığında kolaylıkla kuruyabilir ve rahat eder.

Su kaplumbağalarının güneş görmesi de önemlidir.  Doğrudan güneş ışığına ulaşabilecek bir yerde akvaryumu tutmak, kaplumbağanın gelişimi açısından önemlidir. Hatta gün içinde 1,5 saat kadar güneş ışığı almaları önemlidir.15 dakikalık aralıklarda güneş banyosu yaptırabilirsiniz. Bazı su kaplumbağası türleri ise sıcak suyu sever, suyun sıcak tutulması da bu yüzden önemlidir.

Soğuk bir mekânda suyu ısıtacak bir sistem de kullanılabilir.


Petshoplardan satın alınan su kaplumbağaları ilk etapta oldukça küçüktür. Akvaryumun büyüklüğüne göre 1 ya da iki tane kaplumbağaya rahatlıkla bakılabilir. Zaman içinde doğru besleme yöntemleri ile büyüyeceklerdir. Evde su kaplumbağası bakarken özel yemlerin yanı sıra haşlanmış tavuk, balık ve yumurta da tercih edilebilir. Hafta da 3 gün belli aralıklarla ek bu ek gıdalar verilebilir.

Beslenme konusunda bir petshoptan veya veterinerden yardım almak mümkündür. İçeriği temiz ve besleyici yemler kullanmak gerekir. Kullanılan yemin kalitesi ve verilen ek gıdaların sağlıklı oluşu önemlidir. Yemin ve yiyeceklerin son kullanım ömrüne de dikkat etmek gerekir.

Su kaplumbağası büyüdükçe beslenme ihtiyacı da azalır. Gün içinde 1 kere kafasının boyutu ile oranlı bir parça yem büyüme döneminde yeterli olacaktır. Doğru bakım teknikleri ile birlikte su kaplumbağaları 20 yıllık bir ömre sahip olabilir.

Evde su kaplumbağası beslemek isteyenlerin bilmesi gereken ilk şeylerden biri de bazı dönemler kış uykusuna yatabilecekleridir.