Close nav
close
Severum Cichlid Bakımı ve Akvaryum Şartları Nasıl Olmalı?

Severum Cichlid Bakımı ve Akvaryum Şartları Nasıl Olmalı?

Severum Cichlid ülkemizde yeteri kadar ilgi görmese de aslında zeki, uysal, uyumlu ve bir o kadarda gösterişli akvaryum balığıdır. Severum Cichlid balıkları genel olarak ürkek bir görüntü sergilese de çok zeki balıklardır. Severum Cichlid balıklarının soyu Güney Amerika familyasından gelmektedir.

Gösterişli yapıları zaman ilerledikçe discus balık görüntüsüne bürünmektedir. Bu durum Severum Cichlid balıklarının daha çok tercih edilme sebeplerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Severum Cichlid balıkları birçok su şartına göre dayanımı ve tolerans seviyesi yüksektir.

Severum Cichlid balıkları yaklaşık 20 santimetre boya kadar gelişebilmektedir. Severum Cichlid balıkları için gelişimlerini de göz önünde bulundurarak geniş hacimli akvaryum tedarik edilmesi önemli bir konudur. Uzmanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde Severum Cichlid balıklarının akvaryum hacimlerinin en az 200 litre kadar olması gerektiği belirtilmektedir.

Severum Cichlid akvaryumlarında birden fazla erkek olması üreme dönemlerinde erkeklerin birbirleriyle sık sık kavga etmelerine neden olmaktadır. Bu yüzden birden fazla erkek dişi Severum Cichlid balığı besleyecek hayvan severler akvaryum hacmini 200 litreden daha fazla tutması önemlidir.

Severum Cichlid balıkları ağızlarıyla kumla oynamayı çok sevmektedir. Bu nedenle beslenilen akvaryumlara ince taneli silis kumu koymak Severum Cichlid balıklarının akvaryumda keyifli vakit geçirmesine yardımcı olacaktır. Severum Cichlid balıklarının yer aldığı akvaryumda bitki beslemek isterseniz hızlı büyüyen ve çoğalan tilki kuyruğu ve su mercimeği bitkilerini tercih edebilirsiniz.


Severum Cichlid balıklarının akvaryum şartları su sıcaklıkları ne olmalıdır? Bu konuda yapılan araştırmalara göre Severum Cichlid balıklarının 22 ila 32 dereceye kadar tolereli olduğu belirtilmektedir. Severum Cichlid balıkları için ideal akvaryum su sıcaklığının 24 derece olduğunu söylemek mümkündür.

Severum Cichlid balıklarında cinsiyet ayrımı yapılması oldukça zor bir konudur. Dişi Severum Cichlid balıkları erkeklere göre daha ufak yapıda ve yanaklarında benekler çok daha az olmaktadır. Severum Cichlid erkek balıkların kuyruk yapısı biraz daha uzun ve sivri uçludur.

Severum Cichlid balıkları akvaryum ortamında hangi tür balıklar ile beslenmesi uygundur? Üreme döneminde olmayan Severum Cichlid balıkları oldukça barışçıl bir yapıya sahiptir. Severum Cichlid balıkları iyi bir yavru avcısıdır özellikle lepistes gibi canlı doğuran balıkların yavrularını kendisine yiyecek haline getirebilmektedir. Severum Cichlid balıkları genel olarak tetra türleri, melek balığı, vatoz, çöpçü balık cinsleriyle yaşayabilmektedir ama üreme döneminde bütün bu sayılan türlere zarar verme durumu vardır.