Close nav
close
Persian Kedi (İran Kedisi) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Persian Kedi (İran Kedisi) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Persian kedisi namı diğer Fars kedisi ya da en bilinen adıyla İran kedileridir. Oldukça eski bir kedi ırkı olan Persian kedisi, güzelliği ile kabul görmüştür. Basık burnu en karakteristik fiziksel özelliğidir. Uzun tüyleriyle birlikte bakımı zor gibi görünse de çok uzun yıllar insanlara evcil hayvan olarak eşlik etmiştir.

17 yy’da İran’dan neredeyse tüm dünyaya yayılmıştır. Güzelliği ile öne çıkınca Avrupa’daki saraylarda bile birçok kedi türünü yerinden etmiştir. Tam bir tüy yumağı olan Persian kedi 12 ila 17 yıl civarında yaşayabilir. Persian kedi beslemek isteyenlerin bilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır.

Persian kediler sürekli zıplayıp duran oyun oynamak için sahibinin peşinde dolaşan kedilerden değildir. Sakin yapıları da basık suratları kadar karakteristiktir. Asil duruşları ile oldukça havalı görünürler. Tam bir ev kedisi olan Persian kediler, ev ortamında yalnız kalmayı da severler. Sakin bir yapıya sahip oldukları için bütün gün boylu boyunca uzanmayı tercih ederler.

Dinlenmeyi çok sevdikleri için kilo almaya da oldukça meyilli olurlar. Sık sık veteriner kontrolüne götürülmeli, beslenmelerine de dikkat edilmelidir. Fiziki özelliklerinden biri olan basık burunları, solunum rahatsızlıkları ve göz problemleri yaşamalarına da sebep olur.


Birçok renk özelliğine sahip olan Persian kedilerin sarı rengi daha yaygındır. Aslında zeki bir kedi ırkıdır ancak, çok hareketli olmadığı için bunu pek gösteremez. Çekinik gibi görünseler de çocuklar ve yetişkinlerle gayet iyi anlaşabilirler. Sadık oluşları ile sahiplerine fazlaca bağlılık duyarlar. Ömürleri boyunca onlara eşlik eder, sahiplerine karşı empatiyle hareket edebilirler.

Tüm kedi ırkları içinde Persian kedilerin bakımı fazlaca özen gerektirmektedir. Solunum ve göz hastalıkları kadar, kalp ve böbrek hastalıklarına da yatkındırlar. Persian kedi sahiplenmeyi düşünenler, veteriner kontrollerini aksatmamalıdır. Persian kedilerin tüy bakımı da ihmal edilmemelidir. Tüyleri uzun olduğu için yoğun bir bakım ister.

Bir kedi tarağı yardımı ile her gün tüylerinin taranması gerekir. Tüy dökme mevsimlerinde ve ihtiyaç duyulduğunda bir pet kuaföründen de yardım alınabilir. Tüylerin bu denli uzun oluşu bakımsız kaldıklarında keçeleşmeye sebep olabilir. İhmal edilen tüy bakımları bazı deri hastalıklarına da davetiye çıkarabilir.