Close nav
close
Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır? Muhabbet Kuşu Banyo Yaptırma

Muhabbet Kuşu Nasıl Yıkanır? Muhabbet Kuşu Banyo Yaptırma

Muhabbet kuş bakımı sadece kafeslerinde yer alan suluk sularının ve yemliklerinde yer alan yemlerin değiştirilmesi anlamına gelmemektedir. Muhabbet kuşlarının temizliklerine de ayrı bir zaman ve önem verilmesi gerekmektedir. Muhabbet kuşlarının yaşamsal ortamları olan kafes temizliği hem de beden temizliği dikkat edilmesi gereken konular olarak muhabbet kuşu besleyen hayvan severlerin karşısına çıkmaktadır.

Muhabbet kuşları içgüdüsel olarak suyu ve banyo yapmayı seven yapıları vardır. Muhabbet kuşu banyo yapmak istemiyorsa muhtemel olarak alınan banyoluktan korkma durumlarının olduğunu söylemek mümkündür. Banyoluk tercih edilirken renk olarak muhabbet kuşlarını tedirgin edecek koyu renklerden uzak durulmasında yarar vardır. Alınan banyolukların boyu muhabbet kuşunuzun tam olarak içine girdiği durumlarda gaga seviyesini aşmayacak şekilde olmalı ya da su seviyesi muhabbet kuşunun gaga seviyesine göre ayarlanmalıdır.

Muhabbet kuşunuz sürekli olarak gagası ile vücudunu kaşıyorsa muhabbet kuşunuzun banyo zamanının geldiğini anlamanız mümkün olacaktır. Muhabbet kuşlarının 30 günlük süre aralığında banyo yaptırılması önerilmektedir. İlk olarak muhabbet kuşları için banyoluk almanız gerekmektedir. Aldığınız banyoluğa koyulacak suların ılık olmasına dikkat edilmelidir. Banyoluk içine ılık su konulduktan sonra banyoluk muhabbet kuşlarının kafesine uygun yerleştirme yapılarak asılmalıdır.

Bazı muhabbet kuşları banyolukta yıkanabilirken bazı muhabbet kuşları banyoluk içerisinde yıkanmayı tercih etmemektedir. Kendi kendine yıkanmayan muhabbet kuşları için banyoluklarının içerisine sevdiği yeşil yapraklı sebzelerden koyarak yıkanmaya yönelik teşvikte bulunmanız cezbedici olacaktır.


Muhabbet kuşlarının kendi kendine yıkanmaması durumunda banyoluk içine konulan suların içine birkaç damla sirke dökülerek sahipleri tarafından yıkanması gerekmektedir. İlk olarak avuç içine alınan muhabbet kuşları banyoluk içerisine yerleştirilir. Muhabbet kuşlarını yıkamaya başlarken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri gagaları üstünde bulunan solunum deliklerine su tutulmamasıdır. Muhabbet kuşlarının solunum yollarının kapanmaması nefes alıp vermeleri açısından önemlidir.

Muhabbet kuşlarının yıkanma sürecinde ayakları, gagaları, başları, karın bölgesi, kanatları tam olarak açılarak kanat altları özellikle temizlenmelidir. Muhabbet kuşlarının en çok pislenen bölgelerinden bir diğeri ise boyun ile karın arasında kalan bölümleridir. Muhabbet kuşları yıkanırken sabun, şampuan gibi kimyasal içerikler kullanılmamalıdır. Sabun ve şampuan gibi kimyasallar içeriğinde yer alan kimyasalların ph özelliğinden dolayı muhabbet kuşlarının derilerine geçerek muhabbet kuşunun ph dengesini bozabilir. Bu durumun sonucunda hızlı tüy dökülmeleri ve iştahsızlık gibi olumsuz durumların oluşması ihtimali ortaya çıkabilir. Uzmanlar tarafında tavsiye edilen banyo şartı ılık su kullanılmasına yöneliktir.


Muhabbet kuşları yıkanırken kanat altları ve karın bölgesine hafif masaj yaparak yıkanması muhabbet kuşlarını rahatlatırken aynı zamanda görünmeyen kirlerin çıkmasına neden olmaktadır. Muhabbet kuşlarının baş bölgesi yıkanırken işaret parmak ile gözlerine su gelmeyecek şekilde hafif masaj yaparak yıkanması dikkat edilmesi gereken bir diğer konudur.

Muhabbet kuşlarının yıkanması bittikten sonra eğer sirkeli su ile yıkanma yapıldı ise sirkeli sudan arındırmak için hazırlanan ılık sulu kaba alınarak durulama yapılmalıdır. Muhabbet kuşunuzun durulama işlemi bittikten sonra özellikle kış aylarında suyunu üstünden emecek kâğıt havlu vb. bir şey ile kurulamanız gerekmektedir. Yaz aylarında muhabbet kuşlarının kafes içerisinde yer alan tünek üzerinde bekleyerek kurulanması mümkündür.

Özellikle kış aylarında gerçekleştirilen banyo işlemlerinde oda sıcaklığına dikkat edilmelidir. Oda sıcaklığının yeterli olmadığı durumlarda banyo sonrası muhabbet kuşlarının hastalanma durumları oluşabilmektedir. Çok soğuk günlerde gerekli oda sıcaklığının oluşturulamadığı durumlarda banyo yapılması zorunlu durumlarda banyo sonrası kurutma makineleri ile muhabbet kuşlarının nemli ve ıslak bölümleri kurutulmalıdır.


Anahtar Kelimeler:Yıkanır?BanyoMuhabbetNasılKuşuYaptırmaKuşuMuhabbet