Close nav
close
Muhabbet Kuşu İçin Petshoptan Almanız Gereken Malzemeler

Muhabbet Kuşu İçin Petshoptan Almanız Gereken Malzemeler

Muhabbet kuşu malzemeleri hakkında bilgi almak ve alışveriş yapmak için petshoplardan yardım alınabilir.  Muhabbet kuşları vakitlerini kafeste geçirir. Kafes ortamını onlar için uygun bir hale getirmek için bazı malzemelerin tedarik edilmesi gerekir.

Kafes içerisinde yer alacak malzemeleri iyi öğrenmek gerekir. Su kabı, ayna, yemlik, tünek, kuş havuzu, zil, oyuncak, ballı kraker ve vitamin bunlara örnek olarak verilebilir. Sağlıklı bir kafes ortamı oluşturmak muhabbet kuşunun uzun ömürlü olması için önemlidir. Tüm bu malzemeler petshoptan satın alınabilir.

Bu malzemeleri temin etmeden önce muhabbet kuşu için uygun büyüklükte bir kafes satın almak gerekir. Kafesin büyüklüğü muhabbet kuşunun hareket imkânını arttırır. İdeal kafes büyüklüğü ayarlanırken bakılacak kuş sayısını da dikkate almak lazımdır. Muhabbet kuşu beslemeye ilk defa başlayacakların küçük bir kafes temin etmesi önerilir.

Muhabbet kuşunun su ihtiyacını karşılamak için kafese bir suluk yerleştirilmelidir. Suluklar kolay temizlenebilir malzemeden üretilmiş olarak seçilirken takılıp çıkartılması da kolay olmalıdır. Kuş suluğu kapaklı olarak seçilirse, suyun mikrop ve bakterilerden korunması da sağlanır. Kafeste yer alan sulukların rutin aralıklarla temizliğinin de yapılması gerekir.


Kuş kafesinde olması gereken ve dükkânlarda kolayca bulunabilecek bir diğer muhabbet kuşu malzemesi de yem kabıdır. Muhabbet kuşlarının beslenmesi için akıllı yemlikler tercih edilebilir. Bu yemlikler sayesinde hem etraf kirlenmez hem de kuşlar diledikleri zaman taze ve sağlıklı yeme ulaşabilir. Yemin kabukları ve fazlalıkları alt hazneye dökülerek israfın ve kirliliğin de önüne geçilmiş olur.

Satın alınabilecek bir diğer kafes aksesuarı da aynadır. Muhabbet kuşları konuşmayı ve ötmeyi çok sevdiği için tek başına bulunuyorlarsa kafese bir ayna koyulabilir. Yalnızlık psikolojisinden çıkarak kafeste başka bir kuş daha var sanabilirler. Kafese ayna koymak çoğu kişinin tercihi olsa da bazı hayvan severler bunu pek doğru bulmaz.

Muhabbet kuşları uyumak için tünemeyi tercih eder. Kafesin içinde mutlaka bir tünek bulundurulmalıdır. Gün içinde de muhabbet kuşları burada durduğu için konforlu ve rahat bir tünek seçimi yapılmalıdır. Petshopa danışıldığında muhabbet kuşlarının ayak sağlığını da düşünen tüneklerden satın alınabilir.

Muhabbet kuşlarının temizlenmesi ve banyo yapması için kafes içine kuş havuzu da koyulmalıdır. Kafes içine koyulan bu banyo aparatına bir miktar ılık su koyularak içine biraz yem ve bir kuş oyuncağı atılır. Bu sayede muhabbet kuşu havuza girmeye kendisi karar verecektir. Zaman içerisinde buna alıştığında temizlenmesi hiç de zor olmayacaktır.

Muhabbet kuşlarının kafes içinde daha eğlenceli vakit geçirmesi içinde bazı ekipmanlar satın alınabilir. Kuş zili, oyuncağı, merdiveni ve salıncağı bunlara örnek olarak verilebilir. Bu oyuncaklar sayesinde muhabbet kuşunun mental sağlığı da korunmuş olur. Sıkılmadan oyuncaklarla oynayabilir, daha keyifli vakit geçirebilir.


Muhabbet kuşu bakımında kaliteli yemler kullanılmalıdır. Kuşun sağlığı için bu yemlerin içeriği ve özellikleri iyice kontrol edilerek satın alınması önerilir. Yemlerin yanı sıra, ödül atıştırmalığı olarak kullanılan ballı veya balıklı krakerler de muhabbet kuşlarına verilebilir. Dönem dönem kuşlara vitamin içerikli yemler de verilmelidir.

Kafes ortamında yaşayan muhabbet kuşlarının rahatı ve huzuru için alınacak malzemeleri iyice araştırmak önerilir. Bu konuyu Petshoplara ve veterinerlere danışmak mümkündür. Aynı zamanda muhabbet kuşu besleyen kişilerden de fikir alınabilir. Hangi malzemeler daha önemlidir ve muhabbet kuşu kafesinde olması gerekenler listesinde ilk sıradadır, iyice öğrenerek alışveriş yapmak gerekir. Böylelikle evcil kuşlar daha mutlu ve huzurlu olur.


Anahtar Kelimeler:MalzemelerİçinKuşuMuhabbetPetshoptanGerekenAlmanız