Close nav
close
Muhabbet Kuş Bakımı Ve Beslenmesindeki İncelikler Nelerdir?

Muhabbet Kuş Bakımı Ve Beslenmesindeki İncelikler Nelerdir?

Muhabbet kuşlarının bakımlarının doğru bir şekilde ve düzen içinde yapılması gerekmektedir. Muhabbet kuşlarının günlük bakımlarında kafes, tünek, yemlik, suluk temizliği önemli olan unsurlar arasında yer almaktadır. Muhabbet kuşlarının günlük bakımlarında önemli olan bir diğer husus ise ev içerisinde serbest bırakılarak uçmalarına fırsat vermektir.

Muhabbet kuşu haftalık bakımları kafes içerisinde yer alan aksesuarların çıkarılarak kafesin sirkeli bez ile silinerek temizlenmesi açısından önemlidir. Muhabbet kuşları düzenli olarak 2 haftada bir yıkanarak vücut pisliklerinden arındırılmalıdır. Vücut temizliği muhabbet kuşlarının mikropla bulaşan hastalıklara yakalanmaması açısından önemlidir.

Yapılan araştırmalara göre ev ortamında beslenen muhabbet kuşlarının hastalık nedenlerinin yüzde doksanı yanlış beslenmekten kaynaklanmaktadır. Muhabbet kuşlarında yanlış beslenme kaynaklı ishal, sindirim sistemi bozukluğu, yağlanma, şişmanlama, karaciğer yağlanması, besin eksikliği, bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilmektedir. Muhabbet kuşlarının doğal yapısına göre beslenmesi birçok hastalığın da ortadan kalkması anlamına gelmektedir.


Muhabbet kuşu beslenme durumunda su içmeleri önemlidir. Muhabbet kuşlarının suları günlük temizlenmeli ve içme suyu kullanılmalıdır. Eğer çeşme suyu kullanacak ise suyun bir gün dinlendirilmesi hususuna dikkat etmek gerekmektedir. Muhabbet kuşlarının bağırsaklarında oluşan parazit ve bakterilere karşı on günde bir içme suyuna bir iki damla elma sirkesi eklemek yarar sağlamaktadır. Eğer muhabbet kuşunuz üreme döneminde ise veterinerinizin de size önerdiği ölçüde vitamin kullanımı yarar sağlayacaktır.

Muhabbet kuş bakımı konusunda suluk temizliği önemli konular arasında yer almaktadır. Suluk sıvı sabun ile birlikte suluk fırçası, kullanılmayan diş fırçaları veya sünger ile hafta 1 kez temizlenmeli sabun köpüğü kalmaması için bol su durulanmalıdır.


Muhabbet kuşlarının bakımları konusunda önemli öğe beslenmeleridir. Muhabbet kuşlarının ana temel besini tohumlardır.  Piyasada birçok kuşyemi çeşidi bulunmaktadır. Muhabbet kuşlarında yem seçimi yapılırken muhabbet kuşunun yaşına ve türüne göre uygun yem seçimi önem kazanmaktadır. Yavru muhabbet kuşlarında gaga gelişimi tam olarak tamamlanmadığı için yavru yemi tercih edilmelidir. Muhabbet kuşlarında alıştığı yemle beslenmesi ve sürekli yem değişikliği yapılmaması bir diğer dikkat edilmesi gereken unsur olarak karşımıza çıkmaktadır. Kapalı ambalajda ve son kullanma tarihine bakılarak yem alınmalıdır. Açık olarak satılan yemler hem çabuk tozlanmakta hem de bayatlamaktadır. Muhabbet kuşlarının yem bakımlarında günlük olarak yem kapları ve kap üstünde biriken kabuklar temizlenmelidir.


Muhabbet kuşlarının kalsiyum ihtiyacını karşılayan
kalamar kemiği diğer adıyla mürekkep balığı kemiği mutlaka kafes içinde bulundurmalıdır. Kalsiyum ihtiyacının özellikle yavru ve üreme döneminde olan muhabbet kuşlarında giderilmesi önemlidir. Muhabbet kuş bakımında diğer bir önemli konu ise probiyotik besin takviyesinin yapılmasıdır. Alınan probiyotik takviyeler muhabbet kuşlarının suluğuna, mamasına ve yemliğine eklenerek on günde bir verilmesi tavsiye edilmektedir.

Muhabbet kuşlarının beslenmelerinde yem dışında taze meyve ve sebze verilebilmektedir. Her tür meyve ve sebze muhabbet kuşlarına verilmemelidir. Verilebilecek meyveleri sizler için sıralayacak olursak elma muz, kayısı, karpuz, kavun, böğürtlen, ahududu, yaban mersini, kiraz, üzüm, kivi, portakal, şeftali armut, ananas, erik olarak sıralayabiliriz. Muhabbet kuşlarına greyfurt, taze hurma avokado ve limon kesinlikle verilmemelidir. Verilecek meyvelerin çekirdekleri mutlaka ayıklanmalıdır. Muhabbet kuşuna verebilecek sebzeler ise ıspanak, pancar, kereviz sapı, lahana, karnabahar, brokoli, biber, turp, haşlanmış patates, havuç, marul, semizotu, roka, tere, salatalık olarak saymak mümkündür. Muhabbet kuşlarına verilmemesi gereken sebzeler ve yiyecekler ise soğan, sarımsak, mantar ve çiğ patates ve tuzlu gıdalar, şekerli gıdalar, asitli içecekler, kafein, çikolata, süt, cips ve patlamış mısır olarak sayılabilmektedir.

 


Anahtar Kelimeler:Nelerdir?İnceliklerKuşVeMuhabbetBeslenmesindekiBakımı