Close nav
close
Lepistes Balık Türü Hakkında Bilgiler

Lepistes Balık Türü Hakkında Bilgiler

Lepistes Balık Türü

Lepistes, nesiller boyunca beslenen balık türlerinden bir tanesidir. İlk kez Güney Amerika’da üretilmeye başlamış bu balıkları ilk tanımlayan Thomas Guppy olmuştur. Breziya ve Venezuaela başta olmak üzere tatlı sularda çeşitli Lepistes türleri bulunur.

Lepistes Balığı Renkleri

Lepistes balıklarında sayısız renk çeşidi vardır. Erkekleri dişilerden daha canlı renklere sahiptir. türlerine bağlı olarak bazı Lepisteslerin kısa ve yuvarlak kuyrukları olurken bazılarının kuyrukları V şeklindedir.

Lepistes balıklarının kuyrukları mermer ya da çizgili olabilir. Hatta tek ve çift renkte olanları da vardır. Yani nasıl bir renk hayal ederseniz Lepistesler muhtemelen sahiplerdir.

Lepistes balıkları topluluk halinde yaşamayı severler.Aynı akvaryum içerisinde farklı balık türleriyle rahatlıkla yaşayabilirler. En iyi anlaştıkları balıklar arasında neon tetralar ve zebra balık türleri vardır.

Lepistes Akvaryumu ve Bakımı

Lepistes balıkları harika başlangıç balıkları olabilirler. Az bakım gerektirdiği için akvaryum balıklarını severler için iyi bir tercihtir. Aktif balıklar olduklarından dolayı akvaryum seçiminin de büyük olması tavsiye edilir. Akvaryum içerisinde bitkiler bulunması faydalı olacaktır.

Lepistes balıkları çok hızlı çiftleşip çoğaldıklarından dolayı erkek ve dişilerin ayrı tanklar içerisinde olması iyi olacaktır.

Balık ilanlarımızı incelemek ve balık sahiplenmek isterseniz balık ilan kategorimize göz atabilirsiniz.

Lepistes Balıklarının Beslenmesi

Lepistes balıkları küçük olsalar da beslenme konusunda dikkatli hareket etmek gerekir. Akvaryumun sıcaklığına bağlı olarak günde bir ya da iki kez beslenmesi uygundur. Beslerken akvaryuma önce biraz yem atın ve yemi yedikten sonra yenisini atın. Bu işlemi tüm balıkları kontrol ederek birkaç dakika boyunca tekrarladığınızda hepsinin beslendiğini de görebilirsiniz. Lepistes balıklarının beslenme zamanın geldiğini gösteren işaret ise balıkların tuhaf ve hasta gibi davranmalarıdır.

Lepistes Balıklarında Cinsiyet Farklılıkları

Lepistes balıklarının cinsiyetlerini ayırt edebilmeniz için ustalaşmanız gerekir. Ancak genel olarak konuşacak olursak erkek Lepistesler daha küçük ve daha canlı olabilir. Dişiler ise kahverengi tarzındadır, büyük ve yuvarlak bir görünüme sahiptir. Erkek Lepistes balıklarının alt tarafında bulunan anal yüzgeç daha uzundur ve bir noktada incelmeye başlar. Dişilerde ise anal yüzgeç üçgen şeklindedir.