Close nav
close
Köpeklerde Parazit Problemleri ve Tedavi Süreci

Köpeklerde Parazit Problemleri ve Tedavi Süreci

Her yaşta köpek için ciddi tehlike arz edecek durumlara sebebiyet veren iç ve dış parazitler köpeklerin yaşam kalitesini de ciddi ölçüde etkilemektedir. Özellikle yeni köpek sahiplerinin tedirginlikle yaklaştığı parazit sorunlarının ilgilenilmediğinde korkutucu ve üzücü sonuçlara neden olsalar dahi doğru tedavi süreçleri ve süreklilik ile kolayca üstesinden gelinebilecek detaydadır. Doğru ve zamanında yapılan tedaviler parazitle mücadelenin altın kuralıdır. Özellikle dış parazit problemleri  kimi zaman önemsenmeyip her köpekte pire bulunacağı inancıyla geciktirildiğinde tedavi süreçleri hem uzun hem de sancılı olacağından köpek sahiplerinin parazitle mücadele sürecinde iyi birer gözlemci olması oldukça önemlidir.

Köpeğiniz dış parazit ya da iç parazit problemlerinde sizi farklı tepkiler ile uyaracaktır. İç parazit problemlerinde dışkı kontrolü, dış parazit problemlerinde ise köpeğin kaşınma sıklığı parazit tespitinin ilk ayağıdır. Özellikle sıklıkla sokağa çıkan ya da bahçede yaşayan köpeklerde her iki tür parazit de sıklıkla görülür.  Dış parazit de sürekli aynı bölgenin kaşınması , ısırarak kaşınma, tüy görünümünde bozulma ve tüy de keçeleşme , ileri vakalar da derinin üzerinde ve tüylerde siyah pire lavranın görünmesi parazit varlığının  belirtileridir. Özellikle açık renkli köpeklerde tüylerin arasında ya da üzerinde pirelerin görünmesi de mümkündür. Önlem alınmaması halinde pirelerin ısırıkları sebebiyle deride aşırı hassasiyet, kızarıklık, kanamalı deri görünümü, deride kabuklaşma gibi üzücü ve köpeğiniz için çok rahatsızlık verici sonuçlarla karşılaşılacaktır. Ayrıca pirelerin kana mikrop bulaştırması  ile aslında çok basit bir tedavi süreci olan dış parazitler köpeğinizin hayatını tehdit edebilecek çok ciddi bir sorun haline gelebilir. Yaz aylarında ayda bir kere, kış aylarında ise 3 ayda bir kere yaptıracağınız ense damlası ile köpeğinizin dış parazit sorununa kesin çözüm sunmanız mümkündür.

İç parazitler çoğunlukla dışkıda ki sümüksü kıvamdan anlaşılmaktadır. Çiğ et yeme, başka bir köpeğin dışkısından mikrop kapma gibi sebeplerle görülen iç parazit problemlerinde dışkının görünümü sert dahi olsa dışkıda kılıf gibi sümüksü bir görünüm olur. İlerleyen süreçlerinde popoyu yere sürterek yürüme, karın ağrısından dolayı kıvrılarak yatma ve ağrıdan dolayı inleme gibi durumlarla karşılaşılması söz konusudur. Tedavi edilmediğinde dış parazite oranla çok daha hızlı bir şekilde hayati fonksiyonları tehdit eder duruma gelen iç parazitler iç parazit hapları ile hızlıca tedavi edilmektedir. 

Evcil arkadaşınızla uzun seneler beraberliğini sağlıkla sürdürmek için ciddi sonuçlara sebep olan parazit problemlerini erken teşhis etmeniz için iyi bir gözlemci olup köpeğinizi dikkatle izlemenizi öneriyoruz. 


Anahtar Kelimeler:KöpeklerdeSüreciParazitProblemleriTedavive