Close nav
close
Köpeklerde İshal Nedenleri ve Yapılması Gerekenler

Köpeklerde İshal Nedenleri ve Yapılması Gerekenler

Her yaşta köpekte görülebilen ishal durumu özellikle dostunuzla yeni tanıştıysanız veya köpek bakımı ile ilgili yeni deneyimler elde ediyorsanız detaylı bilgi sahibi olmanız gereken sıklıkla yaşanabilecek bir sorundur. İshal olan köpeklerin yaşı, genel sağlık durumu, mama kullanımı ve geçmiş yaşamı hastalığına doğrudan etki eden ve hastalığın seyrini etkileyebilecek önemli faktörlerdendir. Özellikle yavru köpeklerde çok tehlikeli boyutlara varabilen ishal durumu erişkin köpeklerde kolaylıkla atlatılabilecek basitlikte geçici bir sorun olabilir.

Köpeğin ishal olması durumunda en yakın gözlenmesi gereken durum genel sağlık durumunun ne şekilde olduğudur. Özellikle enerji düşüklüğü, mamaya karşı iştahsızlık, en sevdiği yiyeceklere bile tepki göstermeme, kusma, yorgunluk ve uyku hali söz konusu ise yazımıza henüz başlamadan hızlıca veterinere gitmeniz gerektiğini söyleyebiliriz.  Saydığımız belirtiler ishalin bir sonucu değil özellikle ölümle sonuçlanan gençlik hastalığı gibi tehlikeli hastalıkların göstergeleri olabilir. İshale eşlik eden sayılan durumlarda veteriner kontrolü şarttır.

Eğer köpeğinizde görülen ishal durumu enerjisine etki etmediyse öncelikle dışkısının kıvamı kontrol edilmelidir. Eğer mukuslu bir kıvam söz konusu ise iç parazit sebebiyle dışkıda yumuşama durumu yaşanıyor olabilir. Bu durumda iç parazit hapını tatbik etmenizle beraber 1 gün içinde ishal durumu düzelecektir.  Bu süreçte bakterileri dökmesi için veteriner önerisi ile antibiyotik kullanımı köpeğinizin rahatlamasına yardımcı olacaktır.

Hastalıktan bağımsız olarak köpeklerde ishal görülmesinin en önemli nedenlerinden biri mama değişimidir. Özellikle mama markası değiştirdiğiniz geçiş sürecini eski mama ile karıştırmadan doğrudan geçişle gerçekleştirdiyseniz köpeğinizde ishal ya da tam tersi kabızlık durumu mutlaka gözlenir. Bu nedenle sağlıklı sindirim sistemi devamlılığı için mama geçişi

1.      Gün %70 eski mama %30 yeni mama

2.      Gün %50 eski mama %50 yeni mama

3.      Gün %30 eski mama %70 yeni mama

4.      Gün %100 yeni mama şeklinde tamamlamanızı öneriyoruz.

İshal durumlarına sebebiyet veren bir diğer sorun ise köpeğinizin zararlı bir besin tüketmesi olabilir. Özellikle sokakta bulduğu yiyecekleri yiyen bir köpeğiniz varsa bozulan tavuk  ya da zararlı bir yiyecek tüketmesi sonucunda ishal olmuş olma ihtimali yüksektir. Bu durumda yediği yiyeceğin içeriğini bilmediğiniz için ishal durumunun  2 dışkılamada geçmemesin durumunda veterinerinize  başvurmanızda fayda olacaktır.

Eğer dostunuzla uzun süredir beraberseniz ve ishal nedeninin basit bir durum kaynaklı olduğunu biliyorsanız ishalin hızlıca geçmesi için 1 öğün pirinç lapası vererek dışkının katılaşmasına yardımcı olabilirsiniz. Patates kan şekeri yükselteceğinden pirinç lapası daha doğru bir tercih olacaktır. İshal durumu vücuda su kaybettireceğinden olabildiğince kısa sürmesi için gerekli yöntemleri uygulamanızı öneriyoruz. 2 günden fazla süren enerji düşüklüğü görülmeyen ishal durumlarında dahi veteriner hekiminize mutlaka danışmalısınız. Çoğunlukla genç köpeklerde görülen kanlı ishal durumu gene hayatı fonksiyonları tehdit edebileceğinden dostunuz özellikle 1 yaşından küçükse ve veya dışkıda kan görünümü varsa veterinerinize ulaşmak için hiç vakit kaybetmemelisiniz. 
Anahtar Kelimeler:YapılmasıveKöpeklerdeİshalNedenleriGerekenler