Close nav
close
Köpeklerde Diş Bakımı

Köpeklerde Diş Bakımı

Çoğunlukla bilinen kemirdiği kemik yada oyuncaklarla diş bakımının yapıldığı yanlışı sebebiyle bir çok sahipli köpek dahi diş kontrol ve bakımı görmeden ömrünü tamamlamaktadır. Ancak aynı insanlarda olduğu gibi sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesi için can dostlarımızda detaylı ve periyodik diş ve ağız bakımına ihtiyaç duyarlar. Özellikle 2 yaş civarında periyodik veteriner kontrolleriniz çerçevesinde diş taşı oluşumunun olup olmadığı kontrol ettirilmelidir. Köpeklerde görülen diş taşları ileri yaşlarda görülen iç organ hastalıklarına doğrudan etki eden sebeplerin başında gelmektedir. Ağıza yerleşen bakteriler  böbrek ve karaciğer hastalıklarının yanı sıra yeme düzeninde bozukluk , diş etinde görülen popillom hastalıklarına doğrudan etki etmektedir. Müdahale edilmeyen diş taşları ayrıca ağız ve diş eti  kanserlerine de sebep olabildiği gibi sadece diş çürümesini de tetikleyerek dostunuzun yemek yeme kalitesini bozabilmektedir.

Köpeğinizin diş kontrolünü yanaklarını bir kısım yukarı çekerek ve veya ağızını alttan ve üstten nazikçe ayırarak yapabilirsiniz. Sadece diş etleri görünecek şekilde yanakları yukarı kaldırarak bile diş etlerinde ya da dişlerinde bir sorun olup olmadığı görmeniz mümkündür.  Eğer dostunuzun diş diplerinde sarı tabakalar görüyorsanız ki ilerleyen süreçlerde bunlar kahverengi ve siyah bir görünüme döneceklerdir bu diş taşlarının olduğunu gösterecektir. Oluşan diş taşlarını veteriner yardımı olmadan temizleyebilmeniz mümkün değildir. Veteriner hekiminiz bir plaka yardımı ile diş taşlarınızı hızlıca temizleyebilir. Bu temizlikten sonra ya da henüz köpeğinizde dış taşı oluşumu yoksa yapmanız gereken 3 yönlü köpek diş fırçası  ve köpeklere özel diş fırçası ile haftada 3 kereden az olmamak şartı ile dişlerini fırçalamanız gerekir. Eğer küçük dostunuz dış fırçasından hoşlanmıyorsa parmağa takılan diş fırçalarını kullanarak daha keyifli bir bakım süreci geçirebilirsiniz.  Diş bakımı için özel olarak satılan tırtıklı oyuncaklar ya da diş sağlığını koruyan atıştırmalıklar da dostunuzun keyifle diş bakımını yapmasına yardımcı olacaktır. Ancak bu tarz oyuncakların ya da atıştırmalıkların yeterli olmadığını unutmamalısınız.

Köpeğinizin dişlerinin acilen bakımı olduğunu gösteren durumlar ise diş etinde kanamai parmak ucu büyüklüğünde beyazlıklar, diş etlerinin açık pembe değil siyah yada beyaza dönük farklı renklere sahip olması, yemek yerken inleme ya da yemek yiyememe ve diş çürükleridir. Bu durumlarda herhangi bir müdahalede bulunmadan doğrudan veteriner yardımı almanız gerekmektedir. 

Anahtar Kelimeler:BakımıDişKöpeklerde