Close nav
close
Kedilerin Tuhaf Davranışları Ve Kuyruk Hareketlerinin Anlamları

Kedilerin Tuhaf Davranışları Ve Kuyruk Hareketlerinin Anlamları

Evcil canlılar içerisinde hareketlerini izlemesi en fazla keyif veren hayvanlardan biri de kedilerdir. Kedilerin tuhaf davranışları ve kuyruk hareketleri aslında çevrelerine bir şey anlatmak için kullandıkları vücut dilleridir. Kedilerin yaptıkları bu hareketlerin ne anlama geldiklerini sizler için araştırdık. Dilerseniz bu hareketler ve davranışlar hangi anlamlara geliyor öğrenelim.

Kedilerin kuyruk hareketleri aslında insanların kaşları gibidir. Bulundukları ruh halini ifade etmek için kediler kuyruklarını kullanmaktadır. Peki, kedilerin sergilemiş olduğu kuyruk hareketleri ne anlama gelmektedir. Kedilerin dik bir kuyruğu varsa ve sahibine de ev içerisinde dik kuyrukla sürtünüyorsa bu durum bir şey istediği anlamına gelecektir. Kendini hatırlatma anlamında da kedilerin kuyruklarını dikleştirdiğini söylemek mümkündür. Bu durum aynı zamanda karşı tarafa güven göstergesi olarak da anlaşılabilir. Kediler güven duymadıkları kişilere sürtünmezler ve yanlarında dik bir kuyrukla dolaşmazlar.

Kedilerin kuyrukları soru işareti şeklinde ise bunun anlamı kedilerin mutlu olduğu ve olumlu bir ruh hali içinde olduklarını ifade etmektedir. Kedilerin kuyrukları soru işareti şeklinde olduklarında onlarla tam oyun oynama vakti olarak da algılanması gerekmektedir.

Kedilerin kuyrukları yatay durumda ise bu durum saldırı hazırlığında olduğunun göstergesidir. Özellikle yatay durumda bulunan kuyruklarını vücutlarına doğru kırbaçlama yapan kediler her an tetikte bir saldırı planlaması yaptıklarını ifade etmektedirler.

Kedilerin kuyrukları kabarık şekilde duruyorsa bunun anlamı kedilerin olumsuz bir durumla karşılaştıkları ve kendilerini olduğundan daha büyük şekilde gösterme çabası içinde olduklarını ifade etmektedir. Çoğu zaman kedilerin kendi aralarında yaptıkları kavgalarda kuyruk kabartma hareketini yaptıkları görülmektedir.

Kedilerin tuhaf davranışları arasında öncelikli hareketi her şeyin üstüne oturmaları gelmektedir. Kediler özellikle sahiplerine ait olan gazete, diz üstü bilgisayar, sandalye gibi eşyaların üzerinde yürümeyi ve oturmayı seçerler. Kedilerin sahiplerinin eşyalarının üstünde oturmalarının ilk sebebi kokularının kendilerine tanıdık gelmesinden dolayıdır. Kedilerde birçok hayvan gibi koku alma duyularıyla hareket etmektedir. Ev içerinde veya dışarda bir nesne sahipleri gibi kokuyorsa o nesneye yakın olmayı içgüdüsel olarak istemeye başlarlar.


Kediler enselerinden tutulduklarında genelde sabit kalırlar. Peki, bu hareketin ana sebebi nedir? Anne kediler çoğunlukla yavrularını taşımak için ağızlarıyla enselerinden tutarak taşırlar. Anne kedileri yavrularını taşırken hem ensenin hangi noktasından tutacaklarını hem de nasıl bir kuvvet uygulayacaklarını çok iyi bilmektedirler. Kedilerin ensesinden tutulması bir nevi kediyi savunmasız hale getirmektedir. Bu nedenle kediler enselerinden tutulduklarında donmuş gibi hareketsiz kalırlar. Yetişkin kedilerin enselerinden tutularak taşınması fiziksel problemler oluşturabileceği için önerilmemektedir.

Kediler evin her yerinde neden sahiplerini sürekli takip ederler. Bu hareketler kedilerin sahiplerine duyduğu sevginin göstergesi olarak anlaşılmaktadır. Kediler genellikle kendileriyle oyun oynanmasını istedikleri zaman bu hareketi yaparlar. Bazı durumlarda karın açlığını göstermek için veya mama kabında mama kalmadığını ifade etmek amacıyla da sahiplerini takip etme hareketi içine girmeleri mümkün olmaktadır.


Kedilerin tuhaf davranışları arasında kapalı kapıları sürekli açma hareketleri bulunmaktadır. Kediler yaşadıkları evlerde kendilerini evin sahibi görmektedirler. Yaşama alanları içerisinde bulunan evin bir bölümünün kapı ile kapatılması kedilerde sınırlandırma hissi uyandırmaktadır. Kediler genel yapı itibariyle avcı ve meraklı bir ırk olduğu için evin kapalı kapılar ardında kalan bölümlerini merak ederler.

Kedilerin sık sık başvurduğu hareketler arasında patileriyle beraber yaptıkları yoğurma hareketidir. Kediler genel olarak mutlu olduklarında bu hareketi yapmaktadırlar. Kediler bu hareketi annelerinden süt emerken ya da sahiplerinin üstünde onları sevdiklerine yönelik sevgi belirtisi anlamında kullanırlar.


Anahtar Kelimeler:KedilerinAnlamlarıHareketlerininKuyrukDavranışlarıTuhafVe