Close nav
close
Kedilerde Tüylerin Sağlıklı Olması için Yapılacaklar

Kedilerde Tüylerin Sağlıklı Olması için Yapılacaklar

Dost canlısı minik patili dostlarınızın daha sağlıklı tüylere sahip olması özellikle deri sağlığı için gerekli olan bir ayrıntıdır. Ayrıca kediler, titizliklerine bağlı olarak tüylerine ekstra önem göstermektedirler. Bu nedenle tüylerinin daha güzel ve sağlıklı olması için yapacağınız düzenli bakım onların mutluluğunu da doğrudan etkileyecektir. Minik arkadaşınızın daha sağlıklı ve daha mutlu olması için  tüy bakımının periyodik olarak yapılması gerekmektedir.

Çoğu kedi sahibi kedilerin kendi tüylerini yalayarak temizlemelerinden ötürü ekstradan bir bakım yapmaya ihtiyaç duymazlar ancak kısa tüylü kedilerde dahi tüylerin düzenli olan taranması ve tüy dökümünün engellenmesi için vitamin desteği gerekmektedir. Özellikle tüy döküm dönemlerinde 2 günde bir tüyleri fırçalamak hem dökülecek tüylerin yalama sonucu yutulmasını, dolaylı olarak kedinin kusma eyleminin azalmasını, hem de yeni tüylerin çıkış sürecini hızlandırarak kedinizin daha sağlıklı tüylere sahip olmasını sağlar.  Ayrıca tarama işlemi ile kedinizin derisine masaj yaparak kan dolaşımını hızlandırabilirsiniz. Kan dolaşımının hızlanması kedilerde görülen dolaşım problemlerini önleyici bir etki yaratacaktır. Masaj etkisi ile yapılan tüy bakımı kedinizin kendini daha huzurlu ve mutlu hissetmesini sağlayacaktır.

Kedilerin tüy bakımının sıklığının tüy uzunluğuna göre  ayarlamanız mümkündür. Kısa tüylü kedilerde bu süre 2 günde bir olabilecekken, uzun tüylü kedilerde tüylerin her gün fırçalanması uygundur .Tüylerin fırçalanması tüy yutumunu azaltsa da, kendilerini yalamaları sonucu tüy yutmaya devam edeceklerinden ötürü kedinize kedi çimi vermeye devam etmeniz önemlidir.

Özellikle uzun tüylü kedilerde fırçalamak dışında tüylerin zaman zaman kısaltılması önerilmektedir. Kedinizin yaşam kalitesine etki eden uzun tüyler özellikle hareket kabiliyetini kısıtlayabileceğinden uygun boyda kısaltılmalıdır. Cinsel organ çevresinde ki tüylerin kısaltılması ise daha hijyenik bir temizlik yapılmasına olanak sağlayacağından küçük bir makas yardımı ile bölgedeki tüyleri azaltılması gerekir.

Tüy temizliği konusunda akla gelen bir diğer soru ise kedilerin yıkanıp yıkanmayacağıdır. Kediler tüy temizliklerini çok kirlenmedikleri sürece kendileri yapabilirler. Dillerindeki pütürlü doku sayesinde detaylı şekilde yapabildikleri tüy temizliklerine bağlı olarak yalayarak temizleyemeyecekleri bir kirlenme gerçekleşmediği sürece kedinizi yıkamayabilirsiniz. Kedinizi yıkamak tüylerin daha sağlıklı olmasına etki etmeyeceği gibi kedinizin de hoşlanacağı bir faaliyet olmayacaktır. Yıkamak zorunda kalmanız halindeyse ılık suyla alıştırarak tüyleri hafif hafif severek yıkamanız kedinizin rahatsızlık düzeyini azaltacaktır. 

Anahtar Kelimeler:YapılacaklariçinKedilerdeSağlıklıOlmasıTüylerin