Close nav
close
Kedilerde Tüy Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kedilerde Tüy Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kedilerde Tüy Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kedilerde tüy dökülmesi, genel olarak beslenme, bakım, tıraş unsurlarına dikkat edilmesi gerekir. Tüy döken kediler uzun ve kısa tüylü kedilerdir. Tüysüz kediler bulunmasına rağmen onlarda öyle bir sorun yoktur. Kedilerde tüy dökme, kedi cinslerine göre değişiklik gösterebilir. Aynı şekilde çözümleri de daha farklı olabilir. 

Kedi Tüy Dökümü Engelleme

Kedilerde tüy dökmesi problemini engellemek için öncellikle hareketine, yemesine, mevsimine dikkat etmek gerekir. Yılda 2 kere tüy döken kediler, mevsimine uygun yeni tüyler çıkaracaklar. Bu tür durumlar son derece sağlıklı olsa da bazı durumlarda sağlık sorunlarından dolayı tüy dökerler. Bu gibi durumlarda veterinerden profesyonel destek almanız tüy dökmesini azaltacaktır. 

Kedilerde Tüy Dökmesi Nasıl Engellenir?

  • Kedinizin tüylerini düzenli olarak tarayın.
  • Yeterli miktarda su verin.
  • Sağlık kontrollerini aksatmayın.

1) Kedinizin Tüylerini Düzenli Olarak Tarayın

Düzenli bir tarama kedinizin etrafa daha az tüy dökülmesini sağlayacaktır. Bunun için canlarını yakmayacak ve tüy yapılarına uygun özel taraklar mevcuttur. Bu tarakları kullanarak kedilerin canı yanmadan taranma işlemi yapılabilir. Doğru tarama işlemi ile kedilerde tüy dökülmesi bir problem olmaktan çıkabilir

Her kedinin kendine has karakteri olduğu için bazı kediler taranmaktan hoşlanmayabilir. Eğlendiri bir yol ile ısrarcı olmadan deneyebilirsiniz.

2) Yeterli Miktarda Su Verin

Tüy dökme dönemlerinde daha fazla su ihtiyaçları olabiliyor. Bu ihtiyaç karşılanmaz ise kedilerde tüy dökmesi daha fazla olacak ve unutulmaması gereken diğer önemli konu ise; kedilerin temiz suya ihtiyaç duyduklarıdır. Kapları, düzenli olarak temizlenmeli ve doldurulmalıdır.

3) Sağlık Kontrollerini Aksatmayın

Kedilerde tüy dökülmesi bazı sağlık problemlerinin habercisi olabilir. Bahar mevsimi dışında kediniz aşırı tüy dökümü gerçekleştiriyorsa sağlık problemlerinden kaynaklı olabilir. Mutlaka veterinere götürülüp sağlık kontrolünden geçirilmesi gerekir. Tüy dökümü bazen sıradan gibi gözükse de ciddi deri hastalıklarının habercisi olabilir. İnsan sağlığında olduğu gibi hayvanlar sağlığında da erken tanı büyük önem taşır.

Kedi Tüy Dökülmesi İçin Mama

Kedi tüy dökülmesi için mama arayışı, mama ve tüy dökme arasındaki ilişkiyi gözler önüne seriyor. Hayvanın cilt ve tüy bakımı için 5 önemli madde vardır.

Hayvansal protein: Mama da en az %26 oranında protein bulunması gerekir.

Omega yağ asit dengesi: Cilt ve tüy sağlığı için Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri son derece önemlidir. Kullanılan mamada bu yağ ve asitlerin olması gerekir.

Sindirilebilir karbonhidrat: Kedileri yiyeceklerinin içinde karbonhidrat sınırlı olması gerekir. Ancak mamanın kendisi sindirilebilir olması önemlidir. Böylece kedi mamayı kolayca sindirir ve alerjik reaksiyon göstermez.

Temel vitamin ve mineral: Beslenme dengesi cilt sağlığı için son derece önemlidir. Bu yüzden kedinizin dengeli biçimde beslenmesi gerekir.

Yüksek nem oranı: Kedilerin yüksek su tüketimi sağlık için son derece gereklidir. Cildi kuru ise ıslak mamalara geçmek veya ara sıra besin takviyesi yapmak gerekebilir. Bunlar uygulandığında kedi tüy döküyor sorunu ortadan kalkacaktır.


Anahtar Kelimeler:TüyKedilerdeDökülmesiNasılÖnlenir?