Close nav
close
Kediler Nasıl Eğitilir?

Kediler Nasıl Eğitilir?

Kediler Nasıl Eğitilir? 

Kediler nasıl eğitilir? Konusunu ele alacağımız bu yazıda kedi eğitimi üzerine faydalı ipuçlarına yer vereceğiz.

Kedi Eğitimi Üzerine Bilinmesi Gerekenler 

Kedinizin eğitim süreci, kedinin cinsine göre sizi zorlayıcı olabilir. Ancak yavru bir kedi sahiplendiyseniz, kedi eğitimi süreci biraz daha kolay olacaktır. Yavru kediler sizi ebeveynleri olarak göreceği için yaptıklarınızdan daha kolay etkilenir. Sizin sevginizi ve ilginizi kazanmak için yaptığınız uyarıları daha kolay benimseyeceklerdir.

 

Kedi Eğitimi Nasıl Yapılır? 

Köpeklere göre eğitilmeleri daha uzun ve zor olan kediler için farklı eğitim yolları vardır. Kedi eğitimi için uzmanlar birçok yol öneriyor olsa da bu önerilerde birleştikleri ortak yöntemler; sevginizi göstererek, mamayla veya oyuncak ile ödüllendirme yöntemleridir. 

 

Ödül Maması ile Eğitim 

Kedi eğitimi söz konusu olduğunda hiç şüphe yok ki en büyük yardımcınız ödül mamaları olacaktır. Kedinizin yapmasını istemediğiniz bir davranışını engellemek için onu ödül maması ile eğitebilirsiniz. Bu yöntemi hemen bir örnek ile açıklayalım. Tırnak kesme işlemi özellikle bu işlemle yeni tanışacak kediler ve kedi sahipleri için sıkıntılı bir eylemdir. Tırnaklarını keserken kedinize sakin ve temkinli yaklaşmanız gerekir. Çünkü kediniz buna hazır olmayabilir.  

Onunla kısa oyunlar oynayarak sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Sonrasında patisine dokunarak tırnağını çıkarmasına izin verin. Tırnağını çıkardığında hemen ödül mamasını vererek her tırnağını çıkardığındamama yiyeceğini düşünmesi için onu yönlendirebilirsiniz.  

Bu işlemi her gün bir veya birkaç tırnağını keserek denediğinizde, kedinizin artık tırnak kesme işlemine alıştığını göreceksiniz. Sonrasında ödül maması verme yöntemiyle tırnaklarını daha rahat kesebildiğinizi ve kedinizin bu işlem sırasında size tepki göstermediğini, güvendiğini görebilirsiniz.

  

Tuvalet Eğitimi 

Kediler için önemli olan eğitimlerden biri de tuvalet eğitimidir. Genel itibariyle kediler kuma tuvaletlerini yaparlar. Ancak farklı durumlarda ortaya çıkabilir. Sizin ilginizi çekmek isteyen kediniz bazı zamanlarda kanepeye, yatağınıza veya mutfağınıza tuvaletini yapmak için alan olarak seçebilir veya tuvalet eğitimi almamış ise yaşam alanınızdaki sakin ve gizli alanları ihtiyacını giderebilmek için kullanabilir. Bunun engellenmesi için kediniz tuvalet konusunda eğitilmelidir.  

Kedi kumuyla doldurulmuş olan tuvalet kabının yemek kabından uzakta olmasına dikkat etmek gerekir. Koku konusunda hassas olan kediler, tuvalet yapacakları yerde yiyecek kokusu olmasından hoşlanmazlar. Bunun yanında kedinizin tuvalet kabında yeterli ve temiz kum bulunmasına da dikkat etmelisiniz. Tuvalet eğitimi için bu da önemli bir detaydır. 

Yanlış yaptığı bir hareket için kedinize kızmak, yüksek sesle bağırmak bir çare olmayacaktır. Aksine kediniz daha hırçın bir hal alıp size zarar verebilir. Bunun için ona sakin ve ılımlı bir ses tonuyla seslenerek yaptığı yanlış şeyden dolayı kızdığınızı belli edebilirsiniz.  

Yalnız Kalma Eğitimi 

Siz uyurken veya işe gittiğinizde ona yalnız kalması için eğitim verebilirsiniz. Kediler nasıl eğitilir? başlığı altında yalnız kalma eğitimi de incelenebilir. Uyurken yatak odanızın kapısı kapalıyken, kediniz kapıda onu içeri almanız için miyavladığında onu içeri almanız yanlıştır. Çünkü her miyavladığında artık kediniz onu içeri alacağınızı biliyordur. Ancak birkaç defa onu içeri almadığınızda, artık miyavlamasının bir anlamı olmadığını anlayarak bundan vazgeçecek ve yalnız uyumanıza izin verecektir. 

Bunu mutfak için de uygulayabilirsiniz. Siz yemek yerken yanınıza gelip sizden yiyecek istediğinde ona yemek vermeyin. Böylelikle her masaya geldiğinde, yemek alamayacağını gören kediniz artık siz yemek yerken masaya gelmekten vazgeçecektir. 


Kediler nasıl eğitilir? Konusuna değindiğimiz bu yazımızın ardından “Yavru kedi nasıl beslenir?” başlıklı içeriğimizi de okumanızı tavsiye ederiz. 


Anahtar Kelimeler:KedilerEğitilir?Nasıl