Close nav
close
Kedi Bakımında Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

Kedi Bakımında Yapılan Yanlışlar Nelerdir?

Kedi bakımında farkında olmadan yapılan dikkat çekmeyen birçok hata olmaktadır. Bu hatalardan en sık yapılanlarından biri kedilerin hep aynı tip mamalar ile beslenmesidir. Kediler sürekli aynı tip mama ile beslenirse belirli bir zaman sonra kedilerde mamaya karşı bıkkınlık oluşabilmektedir. Oluşan bıkkınlık kedilerin iştahtan kesilmesine neden olabilmektedir. Kedi mamalarında değişik çeşit ve markalar mevcuttur. Her mamanın kendine göre öne çıkan özelliği bulunabilmektedir. Bir mamanın tuz oranı yüksek olurken diğer bir mamanın şeker oranı yüksek olabilmektedir. Bu durumda sürekli aynı mamayı yiyen kedilerde mamanın hangi değeri yüksek ise o değer artışına yönelik kedilerde sağlık sorunu ortaya çıkabilmektedir.

Kedi bakımında yapılan hatalardan bir diğeri ise kedilere ceza vererek ve bağırarak disiplin vermeye çalışmaktır. Kediler verilen cezalardan veya bağırmalardan sadece korkmaktadırlar. Oluşan öfkenin nedenini anlamaları mümkün değildir. Bu noktada ceza vermek veya bağırmak gibi durumlarda kediler öğreti değil korku kazanmaktadır. Kedileri disiplin etmenin en mantıklı yolu yaptıkları doğru hareketlere yönelik ödüllendirmeler yapmaktır.

Kedi bakımında gözden kaçan olumlu bir durum gibi algılanan kedilerin bütün gün uyuması aslında kediler için zararlı durumları içermektedir. Kedilerin bütün gün oyuncak gibi bir köşede uyuklaması hareketsiz kalması sahipleri açısından olumlu bir durum gibi algılanabilmektedir. Kediler doğaları gereği hareketli ve avcı canlılardır. Kedinin bütün gün uyuması ve hareketsiz kalması aslında üzgün depresyon durumunda olduğunu ifade etmektedir.

Kedi bakımında yapılan hatalar arasında yer alan kedilerin sürekli kusmalarını normal karşılayıp görmezden gelinmesidir. Kediler genellikle midelerinde biriken tüy topakları sebebiyle kusabilmektedir. Tüy topakları sebebiyle oluşan kusmalar anlaşılmaktadır.