Close nav
close
Kaplumbağalarda Mantar Tedavisi

Kaplumbağalarda Mantar Tedavisi

Özellikle küçük yaşta ki havyan severlerin severek beslediği kaplumbağalar yeterli bakımın gösterilmemesi halinde hayati fonksiyonlarına etki edebilecek mantar hastalığına rahatlıkla yakalanabilmektedir. Özellikle kaplumbağanın yaşam alanı olan paludaryumun yeterince temiz tutulmaması durumunda mantar hastalığı hemen hemen tüm kaplumbağalara görülmektedir. Kabuklarda yada kaplumbağaların ayaklarında görülen mantar her iki türünde de tedavi edilmediğinde hem diğer kaplumbağalara kolaylıkla bulaşabilirler hem de kaplumbağanın ölümüne neden olabilecek şekilde kabuk deliği, kabuk kırılması, kan zehirlenmesi gibi durumlara sebebiyet verebilirler.

Kaplumbağanızın mantara yakalanmasının başlıca sebebi paludaryum temizliğidir bu nedenle mutlaka filtre kullanımı yapılması gerekir. Ayrıca kaplumbağanın sürekli suyun içinde olması kabuğunun sürekli ıslak olması da mantar oluşumuna neden olmaktadır. Paludaryumda tamamen kuru bir alan olması kaplumbağanızın ihtiyaç duydukça kabuğunu rahatlıkla kurutmasına yardımcı olacak ve mantar oluşumunu önleyecektir.  Paludaryuma her hangi bir taş ya da süs eşyası koyacağınız zaman bunları suda kaynatmadan koymanız mantar oluşumuna davetiye çıkartan bir diğer sebeptir. Bu nedenle mutlaka kaynatma işlemi yaptıktan sonra paludaryuma koymalısınız.

Dönemsel olarak genellikle filtre değişim yada temizliği zamanında suyun i.çin mavi damla denilen mantar önleyici ilacı eklemeniz de mantar riskini azaltacaktır.

Tüm bu önlemlere rağmen kaplumbağanızda gene de mantar görülebilir. Özellikle eve yeni getirdiğiniz kaplumbağanız satın almadan önce diğer kaplumbağalardan mantar kapmış olabilir. Eğer evinize başka kaplumbağa varsa diğer kaplumbağalarınızda görülmeyen yerlerde mantar bulunuyor olabilir. Bu durumda kaplumbağaları birbirinden ayırarak tedavi etmeniz önerilmektedir.

Kaplumbağanızın tedavi yöntemi veterinerinizin önereceği ilaçla düzenli bakım yapmaktır. Ayrıca tedavi sürecinde deniz suyu oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Tüm tedavilerde kaplumbağanızı kuru bir yerde tutmanız hastalığın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır. Açık yaraların yada kırılganlaşan kabuğun suyla teması mantar enfeksiyonunun ilerlemesine yada tekrar etmesine neden olur. İlaç bakımından sonra yeniden paludaryuma bırakmak yerine kuru bir yerde kaplumbağanızı muhafaza etmeni gerekir.

Tüm evcil hayvanlarda olduğu gibi kaplumbağanızın da teşhis ve tedavi süresinde doğru bir şekilde gözlemlenmesi hastalığın seyri açısından oldukça önelidir. Kaplumbağanızı her gün mutlaka detaylı olarak incelemenizi ve paludaryum temizliğini aksatmadan yapmanızı öneriyoruz. 


Anahtar Kelimeler:MantarKaplumbağalardaTedavisi