Close nav
close
Golden Retriever Ve Labrador Retriever Köpeklerinin Farkları Nelerdir?

Golden Retriever Ve Labrador Retriever Köpeklerinin Farkları Nelerdir?

Birbirine iki yakın ırk olan Golden Retriever ve Labrador Retriever cinsi köpeklerin benzer özellikleri olduğu gibi davranışsal, sağlık vb. birçok konuda birbirlerinden ayrılan özellikleri de mevcuttur. Hayvan severler için yaptığımız araştırmalar neticesinden elde ettiğimiz bilgileri dilerseniz sizlerle paylaşalım.

Golden Retriever ve Labrador Retriever farkları arasında ilk dikkat çeken durum fiziksel farklılıklarıdır. Labrador ve Golden Retrieverlar büyüklük, ağırlık ve yükseklik özellikleriyle birbirlerine yakın olan köpekler olsa da Labrador Retriever tüy yapısı ve tüy uzunlukları gibi unsurlarla Golden Retrieverlardan ayrılmaktadır. Labrador Retrieverlar kısa tüylü yapıya sahipken Golden Retrieverlar uzun ve dalgalı tüy yapısına sahiptir. Ancak Labrador Retrieverların kısa tüylü olması alt tüy yapısı olmadığı veya soğuk hava şartlarına dayanım açısından Golden Retriever cinsi köpekler kadar dayanıklı olmadığı anlamına gelmemelidir. Labrador Retriever cinsi köpekler soğuk hava şartlarına son derece dirençli köpeklerdir.


Diğer fiziksel özellik farkı ise Labrador Retriever cinsi köpeklerin çeviklik konusunda biraz daha fazla avantaja sahip olduğunu söyleyebiliriz. Çeviklik, esneme ve manevra kabiliyetleri konularında Labrador Retriever Golden Retriever cinsi köpeklere göre daha avantajlı durumdadır. Bu durumun oluşmasında yer alan ana sebep ise Labrador Retriever cinsi köpeklerin sporlu programlarda yoğun ve aktif olarak daha fazla kullanılmasıyla oluşan genetik aktarım farlılığıdır. Labrador Retriever cinsi köpekler halen yoğun şekilde iş köpeği olarak kullanılması bu farklılığın oluşmasına neden olmaktadır.

Labrador ve Golden Retriever cinsi köpeklerde renk çeşitliliğinde de farklılıklar mevcuttur. Labrador Retriever cinsi köpeklerin FCI tarafından kabul edilen 3 adet rengi vardır. Bu renkler sarı, çikolata, siyah renkleridir. Çikolata rengi kahverengi kızıl renk karışımından oluşan renktir. Golden Retriever cinsi köpeklerde ise sarı renkten kehribar rengine kadar giden skala arasında yer alan renk çeşitliliği mevcuttur. Siyah veya çikolata renkleri Golden Retriever cinsi köpeklerde yoktur.


Labrador ve Golden Retriever cinsi köpekler eğitilebilirlik konusunda birbirlerine yakın olan köpek ırklarıdır. Her iki köpek cinsinin de eğitilebilirlikleri yüksek ve algıları da açıktır. Labrador Retriever cinsi köpeklerin eğitim yatkınlığı açısından Golden Retriever cinsi köpeklere göre daha iyi oldukları konusunda genel bir kabul vardır. Bu farlılığın oluşmasında yer alan ana neden ise Labrador Retriever cinsi köpeklerin daha hareketli, manevra ve hareket kabiliyetlerinin fazla olmasıdır. Labrador Retriever iş köpeği olarak kullanılması sebebiyle eğitilebilirlik özellikleri ön plana çıkmaktadır.

Eğitilebilirlik açısından iki köpek cinsi de birbirlerinden çok derin farklarla ayrılmamaktadır. İki köpek cinside aynı eğitilebilirlik skalası içerisinde yer almakla birlikte ufak farklarla ayrılmaktadır. Her iki cinsinde önemli özelliklerinden biri ise tolerans eşiklerinin yüksek olmasıdır. Tolerans eşiklerinin yüksek olması sebebiyle ailelerde yaşayan küçük çocukların agresif ve can yakan hareketlerine olgunlukla cevap verebildikleri için iki cins köpekte aile köpeği olarak da tanımlanmaktadır.