Close nav
close
Golden Retriever Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Golden Retriever Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Golden Retriever cinsi köpekler popüler ve sevilen bir köpek ırkıdır. Sadık, sıcakkanlı ve uysal bir köpek arayanların ilk tercihi olan Golden Retrieverlar arkadaş canlısı olmalarıyla bilinirler. Tam bir aile köpeği olarak tanımlanabilen bu tür, av veya bekçi köpeği olarak da nam salmıştır. “Retrieve” kelimesi “geri almak, getirmek” anlamlarına gelir. Eskiden avcıların vurduğu canlıları kolaylıkla bulup getirmeleri ile bilindikleri için bu ismi almışlardır. Golden Retriever cinsi köpeklerin bilinmesi gereken çok fazla özelliği bulunur.

Oldukça sevimli olan Golden Retriever köpekler, 19.yy’dan itibaren İngiltere’den dünyaya yayılmışlardır. Yabani kuş avında kullanılan köpeklerin yetersiz kalması ile birlikte Golden Retriever cinsi geliştirilmiştir. Golden Retriever köpekler, son derece enerjiktir. Gün boyu enerjilerini boşaltabilecekleri aktivitelere ihtiyaç duyarlar.

Hemen her dakika tebessüm eden bir çehreye sahiplerdir. Siyah burunları, uzun kulakları ile birlikte sahiplerini sevdiklerini belli ederler. İnsan canlısı olmaları ile topluma kolaylıkla adapte olurlar. Bir Golden Retriever, asla yalnız kalmak istemez, hatta böyle bir durum onu depresyona bile sokacak kadar etkileyebilir.

Üç tür Golden Retriever cinsinden bahsedebiliriz. İngiliz, Amerikan ve Kanada cinsi Retriever’lar bulunur. Bu özel köpekler Golden adını da açık renk bir sarıdan koyu renk sarıya kadar giden tüylerinden alırlar. İngiliz ırkı Golden Retriever’lar açık sarı renge sahiptir. Hatta renkleri beyaza yakındır. Amerikan Golden Retriever’lar ise uzun ve ince bir beden yapısına sahiptirler. Kanada ırkını ise daha koyu renkte görebiliriz.

Hep uyumlu hep sevimli zannedilseler de bazen oldukça inatçı olabilirler. Bu yüzden bir Golden Retriever’le yaşamak isteyenlerin evde belli kuralları oturtmaları gerekir. Hem de bu kurallar daha Golden’in eve ilk gelişi ile birlikte başlamalıdır. Golden Retriever cinsi bir köpek, bulunduğu aileyi bir sürü olarak görür. Onların gözünde çok doğaldır bu durum, evdeki en güçlü kişi sürünün lideridir.


Süper bir dost olabilirler ama yanız kalmayı da hiç sevmezler. Hatta onlarla vakit geçirilmezse biraz şımarıklaşıp ortalığı dağıtabilirler.

Kontrolden çıkıp ortalığı iyice karıştırmamaları için evde dengeler olduğunu onlara kavratmak gerekir. Belli eğitimler profesyonel kişiler tarafından aldırılabilir.

Golden Retriever cinsi köpeklerin iştahının oldukça açık olduğunu da unutmamak gerekir. Doğru mama tercihi ve dengeli beslenme saatleri ile kilo alma riskinin önüne geçilebilir. Golden Retriever’ler gerekenden fazla beslenirlerse kilo alır ve hantallaşabilirler.

Birçok ebeveyn evde Golden Retriever bakmayı çocukları için ister. Evet, bu köpek ırkı çocuklarla çok iyi anlaşır. Tam bir oyun arkadaşı olabilir ve bu arkadaşlığın hakkını verirler. Diğer evcil hayvanlarla da kolayca anlaştıkları görülür. Çocuklarla oyun oynamak onların müthiş enerjilerini boşaltabilmeleri için oldukça iyidir.