Close nav
close
Fip Nedir Tedavisi var mıdır?

Fip Nedir Tedavisi var mıdır?

Kedi severlerin korkulu rüyası fip tüm yaşlarda görülebilen ve genellikle ölümle sonlanan bir kedi hastalığıdır. Uzun süre belirti vermeden sinsice seyreden bir hastalık olan fip corona virüsünün bir alt türevi olarak mutasyona uğradığında öldürücü boyuta gelmektedir. Kedilerde bulunan corona virüslerinin tamamının fibe dönüşmesi söz konusu değildir. Ancak farklı durumlarla tetiklenerek herhangi bir yaşta fibe dönüşmesi olasıdır. Corona virüsünü mutasyona uğratan haller veterinerlik literatüründe keskin hatlar belirlenememiştir.  Bağışıklığın düşmesi, kedinin yaşam ortamının değişmesi sebebiyle strese girmesi, hamilelik durumu gibi süreçlerde dahi tetiklenebilen corona virüsü %1-%2 gibi oranlarla ölümcül fip haline dönüşmektedir.

Fip hastalığını gösteren bir çok semptom olmasına karşın kesin tanı kan testi ya da ıslak fip görülmesi durumunda karında ve veya göğüs boşluğunda  biriken sıvının tahlili ile konulabilmektedir. Fip hastalığının erken dönem belirtileri bir çok hastalığın belirtisi ile karıştırılabildiği gibi doğal davranış olarak da görülebilmektedir. İştahta azalma , ateş, huzursuzluk veya agresiflik hastalığın erken dönem belirtileri arasında bulunmaktadır. Klinik belirtiler ıslak form ve kuru formda farklı ilerlemektedir. Islak formda genellikle göğüs boşluğunda ya da karında sıvı birikmesi sonucunda nefes alış kalitesi bozulan veya iç organlara baskı sonucu yaşamsal faaliyetlerini sürdüremeyen kediler klinik belirtiler görülmesinden birkaç gün sonra ölmektedir.  Karın boşluğunda sıvı birikmesi ile kedinin karnında aşırı bir şişkinlik göze çarpmaktadır. Bu durum genç yaştaki kedilerde genellikle iç parazit ile karıştırılabilir. Göğüs boşluğunda sıvı birikmesi halinde ise kedi kesik kesik ve zorlanarak nefes almaya başlayacaktır. Kuru formdaki fip de ise herhangi bir sıvı birikmesi  söz konusu değildir. Genellikle beyinde oluşan iltihap sonucu sinir sistemini hedef alan kuru fip belirtileri  kedide seyirme, yürüyüşte bozukluk ve yalpalayarak yürüme olarak sıralanabilir. Kuru fip de ayrıca gözde ya da ağızda iltihabik görünüm oluşacaktır. Bazı kuru fip formları sadece gözde iltihap ile belirti vermektedir. Kuru yada ıslak fip de tedavi şansı yoktur. Bazı geliştirilen teknikler ise kedinin yaşam süresi uzatılıp kalitesi arttırılsa bile sonuç ölüm olmaktadır. Klinik belirtiler hastalığın seyrinde  birkaç hafta stabil durum izlese dahi ilerleyen süreçte hastalık daha hızlı seyrederek hızlı bir ölümle sonuçlanmaktadır.

 

Fip hastalığının teşhisi sadece sıvı yada kan örneğinin tahlili ise gerçekleşmektedir. Özelikle piyasada bulunan standart testler fip hastalığını değil corona virüsünü tespit etmektedir. Her corona virüsü ise fip hastalığına dönüşmeyeceğinden ötürü bu testlerde pozitif sonuç alınsa dahi corona virüs mutasyona uğramadan kedi ölümü görülmeyecektir.  Corona virüsünün varlığı yada fip hastalığı  hatsa kediden sağlıklı kediye dışkı yada tükürük yoluyla kolayca bulaşabilir. Ancak insanlara yada diğer evcil hayvanlara bulaşması söz konusu değildir.

 

Fip ölümü yaşanmış bir eve yeni kedi alımı için 1 aylık sürenin geçmesini önerilmektedir. Virüs soğuk ortamlarda canlı organizma haricinde de barınabileceğinden 1 ay boyunca eve alınan yeni kedilere bulaşma riski söz konusu olacaktır.
Anahtar Kelimeler:mıdır?NedirFipvarTedavisi