Close nav
close
Evde İguana Beslemek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Evde İguana Beslemek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Evde iguana beslemek, zor ve pahalı bir uğraştır. Sürüngen sınıfına dâhil olan iguanalar, farklı bir hayvan bakımı üstlenmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında yer alıyor. İguanalar, evcil hayvanlar olmadığı için bakımları oldukça sabır ister. Zaman problemi olmayan aynı zamanda maddi olarak da zorlanmayacak kişiler iguana besleyebilir.

İguana beslemek isteyenler, iguana türleri hakkında uzman veterinerlerden bilgi almalıdır. Evde iguana beslemek için yaşam koşullarını uygun hale getirmek gerekir. Doğal ortamın birebir sağlanması mümkün değildir ancak, uygun bir kafes ile işe başlanabilir. İguananın boyutuna uygun bir kafes tercih edilmelidir. Kafes sıcaklığı da gündüz için 29-30 derece olarak ayarlanabilir. Geceleri ise 20-22 dereceye kadar düşen bir ortam ısısı idealdir.

Doğal yaşam alanı tropikal iklim olan iguanalar genellikle ağaç üzerinde yaşar. Ev ortamında sağlanacak kafeste de bir ağacın olması gerekir. Kafesin iç ısısı iyi ayarlanmalıdır. Bunun için bir lamba kullanılabilir. Sıcaklığı dengede tutmak adına kafeste derece de olmalıdır. İguanalar çoğunlukla ağaç üzerinde yaşar ancak suya da düşkünlerdir. Bunun için kafes ortamının ¼’ü kadar bir su kabı da yerleştirmek uygundur. Susadıklarında kolaylıkla buradan su içebilmelidirler.


Boyu 2 metreye kadar ulaşabilen iguanalar, 20 yıla varan ömre sahiptir. Evde bakılmaya başlanan bir iguana zaman içinde boy olarak uzar ve ağırlaşır. Kafes ölçüsü de bu duruma uygun olarak belirlenmelidir. Kafes için en ideal ölçü, yavru iguanalar için 120x80x60 cm, yetişkin iguanalar için ise 200x200x150 cm olarak sipariş edilebilir.

Kafesin veya teraryumun havalandırılması da ihmal edilmemeli, ani hava ve sıcaklık değişimlerinin iguanaları hasta edebileceği unutulmamalıdır.  İguana bakımı ve evcilleştirilmesi tam anlamıyla sabır ister. İguanayı ele alıştırmak ise biraz vakit alabilir, sağlanan ortam her ne kadar doğala yakın olsa da iguanaların kafese alışması vakit alır. Bu durumda insanlardan kaçabilirler ve kolay kolay ele gelmek istemezler.

Kafese alışma ile birlikte elden beslenmeye başlayabilirler. Elden yeme alışkanlığı oturunca, ele alma çalışmaları da yapılabilir. Ele alma çalışmalarında, iki elle kavrayarak iguanayı alttan da destekleyerek tutmak mümkündür. Bir kafeste bir adet iguana beslemek gerekir. İguanalar birlikte yaşama alışkanlığı olan canlılar değildir. Vahşi doğada erkek iguanaların birbirlerinin bölgelerine girdiklerinde sıklıkla kavga ettiklerine, saldırganlaştıklarına şahit olunur.

İguana otçul bir sürüngendir. Vahşi doğada meyve, çiçek ve yaprak gibi besinler ile beslenirler. Evde beslenen bir iguana için salatalık, maydanoz, havuç, lahana, brokoli vb. sebzeler tercih edilebilir. Elma, kavun, armut, muz, kivi vb. meyveler de iguanalar için idealdir.


Evde iguana beslemek için sıcak bir ortam gerekir. İguanalar güneşi sever ve D vitaminine ihtiyaç duyar, bunun için kafeste veya teraryumda ultraviyole ışınlı bir lamba kullanmak mantıklı olacaktır.

Kafeste ortam sıcaklığı ayarlanmalı ancak belli bir kısım da serin veya gölge bırakılmalıdır. İguanalar sıcağı seven bir tür olsa da zaman zaman bunalabilirler. Böyle durumlarda serine kaçar veya su içerler. İguanalara yeşil yapraklı meyve ve sebzelerin yanı sıra özel sürüngen yemleri de verilebilir. Bu yemler ile birlikte ayda bir kere de kalsiyum tozu vermek gerekir.

Evcilleştirilebilen bir tür olan iguanaları evde beslemek hem maliyetli hem de sabır gerektiren bir süreçtir. Bu durumda evde iguana besleme şartları oluşturulursa yine de keyifli bir uğraştır. Eskiye nazaran daha çok tercih edilen iguanaların evde beslenmesi hakkında veteriner ve petshoplardan da bilgi alınabilir.


Anahtar Kelimeler:Nelerdir?EvdeBeslemekGerekliİguanaŞartlarİçin