Close nav
close
Belçika Malinois Köpek Bakımı Ve Beslenmesi

Belçika Malinois Köpek Bakımı Ve Beslenmesi

Belçika Malinois sahibine karşı son derece şefkatli ve itaatkâr bir köpektir. Belçika malinois köpekleri yabancı kişilere karşı alışkanlık sağlayana kadar kısmen agresif tutum gösterebilmektedir. Belçika Malinois Alman çoban köpeğine benzer bir görüntüye sahip, siyah ve açık kahve renk tonlarıyla dikkat çekmektedir. Genellikle sürüleri yırtıcı hayvanlardan koruma noktasında görev yapan, insanlara karşı ise genel anlamda saldırgan bir tutum sergilememektedir.

Belçika Malinois köpekleri daha çok bahçe hayatına uygundur. Bu yüzden vücut yapısının gereği olarak düzenli egzersiz ve hareketli yaşam tarzına uygun aktivitelerini sağlanması için kapalı alanlar Belçika Malinois için uygun değildir.

Belçika Malinois köpek bakımı sırasında ayrıntılara dikkat ederek köpeklerin sağlıklı bir gelişim sergilemesi için hem maddi hem zamansal özveride bulanmak gerekmektedir. Aşılarının düzenli yapılması, kaliteli köpek maması ve diyete uygun beslenme koşulları sağlandığı takdirde Belçika Malinois köpekleri 12 ila 14 yıla kadar yaşayabilmektedir.

Belçika Malinois beslenmesi özel mamalar ve ev yemekleri ile sağlanabilmektedir. Veteriner kontrolü dâhilinde ev yemekleri de tüketebilen Belçika Malinois bunun yanı sıra yüksek kaliteli Belçika kurdu mamalarıyla beslenmesi tavsiye edilmektedir.

Belçika Malinois köpeklere 18 aya kadar yavru köpek maması verilmesi tavsiye edilmektedir. Belçika Malinois köpeklerinin beslenme düzeni belirli bir plan dâhilinde yapılarak beslenme alışkanlığı kazandırılması gerekmektedir. Belçika Malinois beslenmesinde sahip olduğu yaş ve günlük harcadığı enerji miktarı da dikkate alınması önemli bir konudur. Belçika Malinois köpeklerin özellikle gelişim döneminde takviye gıdalar ile beslenmesi vücut gelişimlerini tamamlamaları açısından oldukça önemlidir.