Close nav
close
Akvaryumda Su Değişimi Şart Mı?

Akvaryumda Su Değişimi Şart Mı?

Akvaryum su değişimi evde balık bakımının en önemli noktalarından biridir. İç mekânlarda balık bakanların aklında akvaryum suyunun değişimi ile ilgili çok sayıda soru olur, bunlardan ilki bu işlemin gerekli olup olmadığıdır. Akvaryum su değişi mi şart mıdır, bu uygulamanın yapılmaması için neler tercih edilebilir? Bazı uzmanlar akvaryum su değişimini belirtilen süreler için önerse de bazıları da su temiz olduğunda buna gerek olduğunu düşünmüyor.

Akvaryumda su değişimi işlemi yapmak istememenin çok sayıda sebebi olabilir. Balık bakımına ilgi duyan ve kapalı alanlara bir akvaryum kuran kişiler, su değişimi konusuna gelince biraz zorlanır. Yıldırıcı bu işlem için bir kovaya ve dip süpürgeye ihtiyaç duyulur. Çoğu hobi sever de bu işi yorucu bularak balık bakımından vazgeçer. Balıkların hasta olma ihtimali ve su israfı da akvaryum su değişimi yapmamak için diğer sebeplerdir.

Akvaryumda balık bakacak olan kişilerin su değişiminden kaçınmak için yapacağı ilk şey, akvaryum büyüklüğüne uygun sayıda balık bakmaktır. Balıklar, rengârenk ve göz alıcı halleriyle insanları cezbetse de her akvaryumun bir kapasitesi olduğu unutulmamalıdır.

Akvaryumda balık sayısını olabildiğince az tutmak su değişiminden kaçınabilmenin ilk yoludur. Akvaryumda fazla balık bakmaya çalışmak balık ölümlerini de beraberinde getirir.