Close nav
close
Afrika Gri Papağanlarda Tüy Yolma Nedenleri ve Tedavisi

Afrika Gri Papağanlarda Tüy Yolma Nedenleri ve Tedavisi

Konuşma kabiliyetlerine bağlı olarak kuş severler tarafından sıklıkla evlat edinilen Afrika gri papağanları insan canlısı olmamalarına rağmen öğrenme kabiliyetleri ile oldukça etkileyici canlılardır. Bir çok oyun ve kelimeyi öğrenebilir ve akıl yolu ile öğrendiklerini tekrar ederler. Ülkemizde sıklıkla evlat edinilmesine rağmen bakımları konusunda detaylı bilgiye ulaşılması oldukça zordur. Veterinerler arasında dahi sayılı uzmanı bulunan Afrika gri papağanları avcı karakterli oldukları için her hangi bir hastalık durumunda hastalığa dair semptomları gizleyeceklerinden sorunları tespit ve teşhis edebilmek  oldukça zordur.
Afrika gri  papağanlarında önemli sağlık sorunlarının göstergesi de olabilen tüy yolma sorunu  bakım şartları kaynaklıda yaşanabilen bir problemdir. Bu duruma bağlı olarak papağanınızda bu sorunun neden olduğunu tespit edebilmek için hem genel sağlık durumunu hem de bulunduğu ortamda ki yaşam şartlarını incelemek gerekir. 
Papağanınızın tüy yolma sorunu sağlık sorunu kaynaklı bir durum sebebiyle yaşanıyorsa tüy yolmanın yanı sıra sıklıkla kaşınma, tüy diplerinde parazit varlığını gösteren kızarık görünüm olacaktır. Tüy dökümünün tek sebebi deri sorunları olmadığı için tüy yolumu ile beraber papağanınızda yorgunluk,iştahsızlık belirtileri görülüyorsa bu durum iç organ hastalıkları kaynaklı olabilir. Bu gibi belirtilerin varlığı halinde kuş uzmanı olan bir veteriner hekimden destek almanız önerilmektedir. 
Papağanınızın yaşadığı kafeste kapalı kalması psikolojik olarak olumsuz bir duygu yaratacağı için stres kaynaklı tüy yolmalarda Afrika gri papağanlarında sıklıkla görülmektedir. Bu durumu ortadan kaldırmak için papağanınızı günde en az 3 saat olmak üzere ev içinde serbest bırakabilir ya da bir harness  kullanarak açık havada gezdirip daha fazla keyif almasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer papağanınızın kafesi yeterince büyük değilse kafeste daha kaliteli zaman geçirmesi için oyuncaklarını kafes dışına çıkarabilir yada daha geniş bir kafes kullanımına geçebilirsiniz.  Hareket kabiliyetinin kısıtlanmasından dolayı enerjisini atamayan papağanınız enerjisini atabildiğinde tüy yolma eyleminden vazgeçecektir. 
Tüy yolmanın nedeni sağlık sorunu kaynaklı mı psikolojik yada ilgi çekmek için mi tespitinin yapılmasından sonra sağlık sorunu dışında ki sebepler için papağanınızla daha çok vakit geçirerek sorunu kolaylıkla atlatabilirsiniz. Her evcil dostun olduğu gibi papağanınızın da ilgiye ihtiyacı olacaktır. Psikolojik olan sebepleri gerekli ilgiyi göstermeniz halinde kolaylıkla ortadan kaldırabilirsiniz. 


Anahtar Kelimeler:TüyTedavisiAfrikaNedenleriPapağanlardaYolmaveGri