Close nav
close
Toy Poodle Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

Toy Poodle Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

Toy Poodle köpek bakımı oldukça özen ve zaman gerektiren konudur. Minik ve sempatik yapısı ile dikkat çeken toy poodle köpekler aynı zamanda inatçı bir yapıya sahiptir. Batı Avrupa ve Fransa kökenli bir ırk olarak bilinmekte olup aynı zamanda oyuncak köpek olarak da ifade edilir. Toy Poodle cinsinin bakımının doğru bir şekilde gerçekleşebilmesi için öncelikle özelliklerinin bilinmesi gerekmektedir. Genel olarak temel özellikler bilindiği takdirde bakımı daha kolay bir süreç haline gelecektir.
Poodle ırkı köpekler;

  • Zeki bir yapıya sahiptir.
  • Bakımı kolay olmasına rağmen tüyleri fazladır. Buda ayrı bir tüy bakımı ister.
  • Fiziksel ve zihinsel olarak eğitime açık bir cinstir.
  • Safkandır.
  • Diğer ırklara göre daha fazla havlar.
  • Çevik bir ırktır.

Toy Poodle bakım süreci içerisinde en önemli nokta güvenli bir ortam oluşturulmasıdır. Özellikle aynı ortamda bulunmadığınız durumlarda köpeğinizin güvenliği için dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Oluşturulan güvenli alan içerisinde Poodle köpek için bir tuvalet alanı, çeşitli oyun alanı, mama ve su kabı imkânlarını oluşturulması gerekmektedir.  Aynı zamanda bu sevimli ırkın yaramaz olduğu da göz ardı edilmemeli ve ortada herhangi bir kesici alet bırakılmamalıdır.

Toy Poodle oyuncu bir ırktır. Köpek ile zaman geçirmek ve oyun oynamak zihinsel ve fiziksel bir faydayı beraberinde getirecektir.


Toy Poodle ile vakit geçirmenin yanı sıra oyuncak seçimi de önemli bir detay haline gelmektedir. Yavru bir köpek ise yumuşak ve boşluk içeren oyuncaklar diş gelişimi için doğru bir tercih olacaktır. Bunun yanı sıra sesli ve esnek oyuncaklarda dikkatini çekerek belli bir süre oyalanmasını sağlayacaktır. Toy Poodle için uygun bir egzersiz planı da oluşturarak köpeğin hem eğlenmesi hem de fiziksel olarak gelişmesi de sağlanması gerekmektedir.

Basit gibi görünen bir konu olsa da Toy Poodle beslenme süreci içerisinde yaşı ve günlük olarak aktivite detayları beslenme miktarı belirleyen unsurlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Beslenme esnasında erkek ve dişi köpeklerde kilogram hesabı yapılmalıdır.

Toy Poodle cinsi köpeklerde obezite gibi bir problem yer alıyorsa tatlı ödülleri gibi yiyecekler verilmemelidir. Irka özel olarak üretilen mamalar tercih edilmelidir. Poodle üzerinde herhangi bir beslenme problemi oluştuğu takdirde ise veteriner desteği almak önemlidir.

Toy Poodle sevimli bir hayvan olmasına rağmen fazla tüye sahip olmasıyla çeşitli alerjik sorunlarına neden olabilmektedir. Bundan dolayı Toy Poodle bakım süreci içerisinde tüy bakımına ayrı bir önem verilmelidir.

Poodle tüy bakımı için ekstra olarak ilgilenmek gereklidir. Tüyleri her gün düzenli olarak fırçalanmalıdır.  Tüy bakımı ve eğitimi konusunda bu ırk için profesyonel destek ve çeşitli gıda takviyeleri de sunulmaktadır.

Toy Poodle köpeklere mutlaka tuvalet eğitimi verilmesi gerekmektedir. Yavru köpekler uzun süre evde kalmamalıdır.  Yemek ve su süreci sonrasında sindirim ortalama olarak 30-45 dakika arasında gerçekleşmiş olacaktır. Köpeğin beslenme durumunu yakından takip ederek tuvalet ortamını oluşturmak gerekmektedir. 2 veya 3 haftalık bir süreç içerisinde tuvalet eğitimi tamamlanabilir. Bu süreçte;