Close nav
close
Pomeranian Cinsi Köpeklerin Özellikleri Ve Bakımı

Pomeranian Cinsi Köpeklerin Özellikleri Ve Bakımı

Hayvanlar insanların en yakın dostlarıdır. Özellikle köpekler sadakatleriyle evcil hayvan seçimlerinde en çok tercih edilenler arasında yer almaktadır. Pomeranian cinsi köpekler hareketli ve sıcakkanlı özellikleriyle sahiplerine arkadaşlık etmektedir. Özellikle çocuklarla iyi anlaşmaları sebebiyle çocuklu ailelerin evlerinde sıkça beslenmektedir.

Pomeranian ırkı Polonya ve Almanya’da ortaya çıkan köpek cinsidir. Günümüzde ise özellikle Amerika, Tayland ve bütün Avrupa ülkeleri pomeranian cinsi köpekleri sıkça beslemektedir. Görünüm olarak küçük ve sevimli olduklarından tüm dünyada popülaritesi yüksek olan köpek cinsidir.

Pomeranian cinsleri köpekler 3 çeşit boyutta yer alabilmektedir. Standart boyut olarak geçen pomeranian cinsi köpekler ortalama 3 ila 3,5 kilogram ağırlığa sahip olmaktadır. Orta boyut olarak adlandırılan pomeranian cinsi köpekler 2 ila 2,5 kilogram ağırlığa sahip olmaktadır. Küçük boyut olarak geçen ve Teacup olarak adlandırılan pomeranian cinsi köpekler de ağırlık 1 ila 1,5 kilogram arasında olmaktadır. Pomeranian cinsi köpeklerin boyları 18 ila 30 santimetre arasında değişkenlik gösterebilmektedir.

Pomeranian cinsi köpekler genel olarak siyah, kızıl ve beyaz renklerde bulunmaktadır. Pomeranian cinsi köpeklerde nadir olarak çift renk bulunmaktadır. Dünya üzerinde yaşayan pomeranianlar da çift renk olarak en çok beyaz renk üzerine kızıl ve tonları görülmektedir.


Pomeranian ırkı cinsi köpekler genel olarak insanlarla arası iyi olan sosyal bir köpek ırkıdır. Aşırı soğuktan etkilenen bir ırk olmaması sebebiyle evde rahatlıkla beslenebilecek özelliklere sahiptir. Pomeranian cinsi köpeklerin eğitilebilirlik durumu üst düzeyde olan köpeklerdir. Genel olarak ortalama tüy dökme miktarına sahip olmakla beraber ortalama yaşam süreleri 13 ila 16 yıl arasında değişebilmektedir.

Pomeranian köpeklerin davranışsal özellikleri olarak meraklı olmaları öne çıkan özellikleri arasında yer almaktadır. Zeki olmaları ve öğrenmeye olan yatkınlıkları sayesinde eğitilme durumları yüksektir. Pomeranian cinsi köpekler sahiplerinden ilgi ve zaman isteyen köpek türleridir. Bekledikleri ilgiyi göremeyen ve kendilerine zaman ayrılmadığını düşünen Pomeranian cinsi köpekler küsmek, tavır yapmak gibi duygusal tepkiler verebilmektedir. Bu yüzden eğer bir Pomeranian cinsi köpek sahiplenmeyi düşünüyorsanız onlara mutlaka yeteri kadar zaman ayırmanız gerektiğini bilmeniz gerekmektedir.

Pomeranian cinsi köpeklerin davranışsal özellikleri arasında aşırı inatçı olmaları da yer almaktadır. Paylaşmayı seven köpeklerden değildir bütün ilgiyi kendi üstlerinde hissetmek isterler. Pomeranian cinsi köpeklerin erkek olanları yılda bir kez tüy dökebilmekte olup dişi pomeranianlar ise doğum sonrası ve sıcak havalarda tüy dökebilmektedir. Tüy dökülmelerinin önüne geçmek amacıyla pomeranian cinsi köpeklerin tüy yapısına uygun taraklar ile haftada bir kere taranması önemlidir.