Close nav
close
Melek Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?

Melek Balığı Akvaryumu Nasıl Olmalıdır?

Akvaryum hobisinin en sevilen balıkları arasında yer alan Melek balıkları gerek görsel güzellikleri gerekse ilgi çeken özellikleriyle akvaryum severlerin akvaryumlarında yer almaya devam etmektedir. Melek balığı bakımı ve melek balığı akvaryum şartları hakkında yaptığımız araştırmalar neticesinde elde ettiğimiz bilgileri dilerseniz sizinle paylaşalım.

Melek balıkları güzel görüntüsüyle akvaryum hobisine merak sarmış kişileri cezbetmeye devam etmektedir. Melek balığı akvaryum seçiminde dikkat edilmesi gereken birçok husus vardır. Melek balıkları güzel uzun finlere sahip asil bir balıktır. Melek balıklarında yer alan finler balığın uzunluğuna etki etmektedir. Bu yüzden Melek balıklarının yer aldığı akvaryumlarının genişlikten ziyade akvaryum yüksekliği daha önemlidir. Melek balıklarının yer aldığı akvaryum yüksekliği en az 40 santimetre olmalı ve Melek balıkları 60 litreden daha düşük hacimli akvaryumlarda beslenmemelidir.

Melek balıkları kısa süre içerisinde büyüyebilen balıklarıdır. Melek balıklarının yavrularını akvaryumda beslerken yavruların büyümesini de göz önünde tutarak akvaryum tercihinde bulunmak daha doğru olacaktır. Dar bir alanda yaşamak zorunda kalan Melek balıkları gelişimlerini tam olarak tamamlayamaz ve küçük kalabilirler. Akvaryum genişliğinde 60 litre içerisinde 3 adet Melek balığı beslenmesi tavsiye edilmektedir.

Melek balığı akvaryumu ne kadar yüksek ve geniş olursa beslenme açısından sıkıntı olmayacağı için Melek balıklarının gelişimi ve büyümesi de normal olacaktır. Melek balıkları geniş bir alanda dolaşım alanı buldukça stresi azalarak yapılarında yer alan renk çeşitliliğini daha fazla ortaya çıkarırlar. Gerekli ideal şartlar sağlandığında Melek balığı gövde genişliği 13 santimetreye kadar büyüyebilmektedir.