Close nav
close
Maltipoo Cinsi Köpek Özellikleri ve Maltipoo İle Poodle Farkları Nelerdir?

Maltipoo Cinsi Köpek Özellikleri ve Maltipoo İle Poodle Farkları Nelerdir?

Gerek Türkiye’de gerek dünyada Maltipoo ırkı son derece yeni bir ırktır. Bu yüzden de Maltipoo ırkının özellikleri çok fazla bilinmemektedir.  Maltipoo cinsi köpekler Poodle ırkı ile Maltese ırkının karşımı olarak ortaya çıkan bir tasarım köpek ırkıdır.

Maltipoo cinsi köpeklerin fiziksel ve karakteristik özellikleri vardır. Öncelikle neden bir Maltipoo köpek sahiplenilir bu sorunun cevabını vererek başlayalım. Çünkü Poodle ırkı güzel, zeki ve eğitilebilir bir köpek ırkıdır ama poodle ırkı köpeklerin yalnız kalmayı sevmemesi, aşırı enerjik olması,  yerinde duramaması, yalnız kaldığında havlaması ağlaması, kendini havlayarak ve ağlayarak ifade etmesi tabii ki bazı hayvan severler için özellikle apartman dairelerinde onları beslenmesi zor bir ırk haline getirmektedir.

Bu sebeple Poodle görüntüsünü arayan görüntüsünü çok beğenen ama Poodle’ın karakteristik özellikleri yüzünden poodle ırkına bakamayan hayvan severlere Maltipoo cinsi köpekler sayesinde yeni bir ırk olanağı sağlanmış olmaktadır. Maltipoo cinsi köpekler sakin yapıları, naif ve sessiz duruşlarıyla besleyen kişileri çok üzmemektedir. Maltipoo cinsi köpekler evde yalnız kalabilen ve boyut olarak da kısa bacak yapısıyla her yere atlama ihtimali düşük olan köpeklerdir.


Maltipoo cinsi köpek sahiplenirken aranması gereken durum Maltese ırkına göre daha fazla ama bir Poodle ırkına göre de daha az da kalan fiziksel ve karakteristik özellikler içermesidir. Maltipoo köpeklerin surat yapıları Poodle cinsi köpeklere göre biraz daha kısa burunlu ve yuvarlaktır. Maltipoo köpeklerin tüy yapıları ise Poodle köpekler kadar kıvırcık değil ama Maltese köpeklere göre de biraz daha dalgalı olduğunu söylemek mümkündür. Maltipoo köpeklerde kıvırcıklığın az olması tüy bakımını Poodle ırkına göre daha kolaylaştırdığını söylemek mümkündür. Poodle cinsi köpeklerde hemen hemen her gün tüy bakımı yapılması gerekli iken Maltipoo cinsi köpeklerde hafta da üç gün tüy bakımı yapılması yeterli olacaktır. Bunun sonucunda da Maltipoo cinsi köpeklerin Poddle köpeklere kıyasla bakım kolaylığı sağlayan köpek cinsleri olduğunu söylemek mümkün olmaktadır.


Maltipoo ile Poodle farkları arasında enerji seviyeleri de yer almaktadır. Poodle cinsi köpekler çok hareketli ve enerji seviyeleri yüksek köpeklerdir. Bu köpekleri sahiplenen kişiler açısından enerjilerini atmaları için Poodle cinsi köpeklerin günlük yürüyüş ve dışarda harcanan süre fazladır. Sahiplenen kişilerin zaman açısından bu durumu iyi değerlendirmesi gerekmektedir. Maltipoo cinsi köpekler ise Poddle cinsi köpeklere göre enerji seviyesi düşük ve daha az hareketlidir. Maltipoo cinsi köpek sahiplenen kişilerin Maltipoo köpeklerinin günlük enerjilerini dışarı atmaları için ayırmaları gereken zaman daha azdır. Bu da bakım kolaylığı anlamına gelmektedir. Ev yaşantılarında da ev düzeni ve kurallara uyma konusunda Maltipoo cinsi köpeklerin daha uygun yapıda olduklarını söylemek mümkündür.

Maltipoo köpek sahiplenirken dikkat edilmesi gereken bazı önemli konular vardır. Bu konulardan biri dizayn ırk olan Maltipoo cinsi köpeklerin Poodle ve Maltese ırkının özelliklerinin arasında yer alması olmalıdır. Sahiplenilecek köpek görünüş olarak Maltipoo ama karakteristik özellikler açısından Poodle ve Maltese yakın olmamalıdır. Karakter özellikleri açısından Poodle cinsine benzeyen bir köpek sahiplenirsek aslında Maltipoo görünümlü Poodle sahiplenilme durumu ortaya çıkabilir.

Maltipoo köpek sahiplenirken görüntü olarak krem ve kayısı rengine yakın tonlar da seçilmesi uygun olacaktır. Bu renkler tam bir orta dizayn ırk olduğunun göstergesi olacaktır. Bir diğer konu ise Maltese ırkı çok sakin bir ırk olduğu için sahiplenilen Maltipooların çok pasif bir görüntü içerisinde olmamasına dikkat edilmesi gerekmektedir.


Anahtar Kelimeler:CinsiFarklarıKöpekÖzellikleriNelerdir?MaltipooPoodleİleveMaltipoo