Close nav
close
Kedilerin Özellikleri ve Kediler Hakkında İlginç Bilgiler

Kedilerin Özellikleri ve Kediler Hakkında İlginç Bilgiler

Bulundukları ortamlarda neşe katan özellikleriyle ön planda olan kedilerin birbirinden ilginç değişik özellikleri bulunmaktadır. Kedilerin duyma refleksleri güçlüdür. İyi duymalarını sağlayan temel neden ise kulakları içerisinde yer alan kasların 32 adet olmasıdır. Böylece kediler etraflarında yer alan yüksek veya kısık sesleri kısa süre içerisinde duyarak saptayabilme özelliğine sahiptir. Kediler kulaklarını rahat bir şekilde oynatma imkânına sahipken aynı zamanda sesin geldiği yönü hızlı bir şekilde kavrayabilmektedir. Kedilerin köpeklere oranla on kat daha iyi duyduğu ifade edilmektedir.

Kediler genel özellik olarak uykucu canlılardır. Genellikle günün yüzde altmışlık bölümünü uykuda geçirirler. Türkiye’de yapılan araştırmalara göre her beş aileden biri kedi beslemektedir. Kediler genel yapı olarak temizliğe fazlaca düşkündürler. Kediler genel olarak günün üçte bir bölümünü kendilerini yalayarak temizlik için geçirirler.

Kediler yapı olarak aniden uyuyabilme özelliğine sahiptirler. Uykuya geçiş süreçleri çok hızlı olan kedilerin uyku halinden uyanmaları da bir o kadar kolay olmaktadır. Bu durum aslında yapılarında var olan avcı kimlikten ötürü gelebilecek saldırılara yönelik genetik miras olarak görülmektedir.

Kedilerin görme açısından çoğu miyop ve renk körüdür. Karanlıkta insanlara göre beş kat daha iyi görme duyularına sahiptirler.


Kediler genel yapı itibariyle hasta insanları hissetme özellikleri vardır. Yapılan araştırmalara göre kedilerin insanların sağlığı açsından olumlu özelliklerinin olduğu ortaya koyulmaktadır. Kedilerin insanların kalp krizi riskini düşürme, baş ağrısını giderme, kemik ve eklem ağrılarını azaltma, tansiyonu dengeleme, kırık ve çıkıkların hızlı iyileşmesi gibi birçok faydası vardır.

Kedilerin burun üstlerinde yer alan izler insanlarda bulunan parmak izi gibi her kedide farklıdır. Yapılan araştırmalara göre kısırlaştırılan kedilerin normal doğurgan kedilere göre yüzde altmış oranında daha fazla yaşadığı tespit edilmiştir.

Kedilerin herhangi bir şekilde kirpiği bulunmamaktadır. Çoğu kişi tarafından fark edilmeyen bu özellik sağlık açısından probleme neden olmamaktadır. Oldukça farklı özelliklere sahip olan kediler aynı zamanda burunlarının altını göremezler. Bu durum da kedilerin birbirinden farklı ve ilginç özellikleri arasında yerini almaktadır.

Şüphesiz kedilerin en belirgin özellikleri görme yetenekleridir. Görme yeteneği ile birlikte görme açıları da oldukça yüksek olan kediler aynı zamanda iri gözlere de sahiptir. Gözlerinin yana doğru geniş bir yapıya sahip olması ile birlikte görme açıları artmaktadır.

Ortalama olarak görüş alanı 185 derece olan kediler aynı zamanda avcı hayvanlar kategorisinde de ilk sıralarda yer almayı başarmaktadır. Herkesin dikkatini çeken kedilerin görme özellikleri karanlıkta daha da belirgin hale gelmektedir.

Kediler insanlarla benzer özellikler göstermektedir. Bunlardan birisi ise kedilerin AB kan grubuna sahip olmasıdır. Aynı zamanda kediler yüksek seviyelerde kalp atış hızına sahiptir. Ortalama olarak bir kedinin dakika içerisinde kalbi minimum 110 maksimum ise 145 kez atmaktadır.