Close nav
close
Kedilerin Mama Dışında Sevdiği Yiyecekler

Kedilerin Mama Dışında Sevdiği Yiyecekler

Kedilerin kuru ve ya yaş mama dışında sevdiği zararlı olmayan birçok yiyecek mevcuttur. Kedilere verilebilecek yiyeceklerden evlerde bulunma ihtimali yüksek zararlı olmayanları sizler için araştırdık. Dilerseniz yaptığımız araştırmalar neticesinde edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşalım.

Bilindiği üzere piyasada yer alan birçok kuru mamanın içeriğinde et bulunmamaktadır. Kediler ise et obur canlılardır. En azından haftada birde olsa kedilerin etle beslenmesi tavsiye edilmektedir. Kedilere hangi yiyecek olursa olsun aşırı miktarda yenilmesi her zaman zarar vermektedir. Kedilerin beslenmesinde önemli olan yiyeceklerin doğru oranda tüketilmesidir. Kedilerin mama dışı besin tüketiminde tükettiği besine karşı alerjik bir durumunun olup olmadığının iyi belirlenmesi gerekmektedir.

Kedilerin mama dışında sevdiği yiyecekler arasında haşlanmış tavuk yer almaktadır. Evde pilav yanına yapılan tavuktan kedilere verilebilmektedir. Verilen haşlanmış tavuklarda dikkat edilmesi gereken soslu veya aşırı tuzlu olmamasıdır. Ayrıca tavuk verilecek kedinin tavuğa karşı bir alerjisi olmadığını da bilinmesi gerekmektedir. Kedilere haşlanmış tavukların az porsiyonlar halinde verilmesi tavsiye edilmektedir.

Kedilerin mama dışında sevdiği yiyeceklerden bir diğeri de balıklardır. Kediler özellikle hamsi, somon, istavrit, palamut balıklarını sevmektedir. Kedilerin balık yemesinde dikkat edilmesi gereken önemli husus kılçıklarının ayıklanarak verilmesidir. Kedilere verilen balıkların kızartılarak verilmesi vücutlarında oluşabilecek parazitlere karşı kedileri korumaktadır. Kedilerin düzenli aralıklarla balıkla beslenmesi tüy parlaklığı ve tüy dökülmesine karşı vücutlarına ciddi katkılar sağlamaktadır.


Kedilere mama dışında verilebilen yiyecekler arasında ciğer yer almaktadır. Kedilere haşlanmış olarak dana ciğeri veya tavuk ciğeri verilebilmektedir. Kedilere tavuk ciğerinin yanında tavuk yüreği de verilebilmektedir.

Kediler kemik suyunda veya tek başına kabak yemeği yiyebilmektedir. Kediler et obur hayvanlarda olsalar zaman zaman sindirim sistemlerinin rahatlaması açısından sebze yemeleri gerekmektedir. Kedilerin haftada bir aşırıya kaçmadan haşlanmış kabak tüketmesi kediler açısından yararlıdır. Kedi sahipleri kabağı haşlanmış kemik suyu içerisine atarak da verebilirler.

Yoğurt içerik açısından probiyotik özelliklere sahiptir. Kediler için gün aşırı iki kaşık sulandırılarak yoğurt verilmesi vücut dirençleri açısından önemlidir. Kedilere takviye gıda olarak verilen probiyotikler yerine evde yapılan yoğurtlardan verilmesi daha uygundur.

Kedilere mama dışında verilebilecek besinler arasında peynir ve kaşar da yer almaktadır. Kedilere verilecek peynir ve kaşarda dikkat edilmesi gereken nokta ise tuz oranlarıdır. Aşırı tuzlu peynir ve kaşar kedilere verilmemelidir. Ayrıca peynir ve kaşarın kedilere uzun aralıklarla verilmesi tavsiye edilmektedir.

Kedilerin mama dışında severek yediği besinler arasında haşlanmış yumurtalarda yer almaktadır. Belirli zaman aralıklarında protein açısından zengin olan yumurtayı haşlayıp dilim dilim bölerek kedilere yedirmek mümkündür. Yumurta verilecek kedilerin yumurtaya karşı alerjisi olmadığının iyi bilinmesi gerekmektedir. Kedilere yumurta verilirken çok yüksek porsiyonlardan kaçınmak gerekmektedir.

Kediler doğaları gereği sürekli kendilerini temizlerler. Temizleme işlemleri sırasında sürekli olarak vücutlarında bulunan tüyleri yutarlar.