Close nav
close
Kedilerin Evde Sıkıldığını Gösteren Belirtiler

Kedilerin Evde Sıkıldığını Gösteren Belirtiler

Kediler sıkılır mı, evde sıkıldıklarında neler yapılabilir? Kediler çok uzun yıllardır insanlarla yaşayan özel canlılardır. Kedilerin özellikleri, nelere ilgi duydukları ya da duymadıkları onları sahiplenenler tarafından merak edilir. Canlarının sıkılıp sıkılmadığı da farklı bir konudur.

Kedilerin sergilediği tuhaf davranışlar veya kuyruk hareketleri çoğu kez bu can sıkıntısına yorulabilir. Kedileri anlayabilmek için onların her hareketini iyi gözlemlemek gerekir.

Çok sakin bir mizaca sahip kediler dışında diğer kediler, hareketsiz kalmayı sevmez. Bu durum sıkılmalarına sebep olurken, çözüm oluşturulmadığında strese ve depresyona girmeleri ile sonuçlanabilir. Kedilerde en bilindik can sıkıntısı göstergesi, saldırganlaşmaktır. Enerjilerini doğru yolla atamadıkları için etrafa saldırabilir, eşyaları tırmalayabilir, gördükleri her şeyi kurcalayabilirler. Bu durumda onlarla oynamak, nitelikli bir zaman dilimi geçirmek doğru olacaktır.

Kedilerin insanlara benzeyen bir diğer özelliği de can sıkıntısı halinde çok yemek yemektir. Canları sıkıldığında kediler de bir türlü doymak bilmeyebilir ve daha fazla mama tüketmek isteyebilirler. Bu durum kedi türlerine göre çoğu kez riskli olabilir. Kilo almaya ve obeziteye meyilli kediler, beslenmelerine dikkat edilmediğinde sağlık problemleri de yaşayabilirler. İlgi görmedikleri için böyle bir tutuma büründükleri düşünülüyorsa, bunu telafi etmek ve onlarla oyun oynamak gerekir. Sevgi arsızı olan kediler, zaman içinde bu huydan vazgeçecektir.


Kedilerin canının sıkıldığını gösteren bir diğer belirti de aşırı şekilde temizlenmeye çalışmalarıdır. Kediler yıkanmaya pek ihtiyaç duymaz ve kendi kendilerini dilleri ile temizleyebilirler. Canları sıkkınken de bu işi daha çok yaptıkları gözlenebilir. Aynı şekilde can sıkıntısı halinde tüylerinin daha fazla döküldüğü görülebilir. Bu durumda sağlık problemi yoksa bunun ilk sebebi yine ilgi eksikliği olabilir. Yalnız kalmak, çok uzun süre tek başına bırakılmak kedilere iyi gelmez. Önce onları düzenli bir şekilde kedi tarağı ile taramak gerekir, şikâyetlerde azalma olmazsa bir sağlık desteği alınabilir.

İlgi isteyen kediler zaman zaman evdeki diğer evcil hayvanlar ile kavgaya da tutuşabilir. Birçok kedi ırkı diğer canlılarla iyi anlaşır. Bu sebeple beklenmeyen bu kavga durumu dikkate değerdir. Uzun süre uyarılmayan ve hareketsiz kalan kediler çoğu kez bu şekilde hareketlenebilir. Çözüm adına onunla vakit geçirmek, koşturmacalı oyunlar oynamak önerilir.

Kedilerin çoğu uykuya düşkündür ve günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirebilirler. Bu uyku miktarında aşırı olarak nitelenecek bir artış söz konusu ise dikkat etmek gerekir. Can sıkıntısı kaynaklı olabilen bu durumu önemsemek ve tedbir almak önerilir. Aynı şekilde uykusuzluk da kedilerin canının sıkıldığına işaret olabilir.