Close nav
close
Kedileri Mutlu Etmenin Basit Yolları

Kedileri Mutlu Etmenin Basit Yolları

Sokak kedileri araba çarpması, hastalıklara yakalanma, yırtıcı hayvanlarla karşılaşma riskleriyle beraber yaşamaktalar. Yapılan araştırmalara göre sokak kedileri evde beslenen kedilere göre çok daha az ömre sahip olmaktalar. Sokak kedileri ortalama olarak 3 ila 5 yıl ömre sahip olurken evde beslenen kedilerin ortalama ömürleri 10 ila 15 yıl arasında olmaktadır. Evde beslenen kediler gün geçtikçe doğal ortamlarından uzak yaşam biçimleriyle yaşamaktadır. Bu durum yaşadıkları süreleri ömür olarak artırsa da yaşam kalitelerini etkilemektedir.

Yaptığımız araştırmalar neticesinde evde beslenen kedileri mutlu etmenin yollarını sizler için araştırdık. Dilerseniz vakit kaybetmeden edindiğimiz bilgileri sizlerle paylaşalım. Evde beslenen kedileri mutlu etmek istiyorsak birinci altın kural dışarda bulunan doğal ortamın yaşadığı evin içine getirilmesini sağlamak gerekmektedir. Evde beslenen kediler için ev ortamında tırmanacağı, saklanacağı yerler ile iyi bir seyir noktasına sahip yüksek yerler oluşturmak önem teşkil etmektedir. Evde beslenilen kedilerin güneş alabileceği pencere koltukları onların konforunu artırmaktadır.

Kediler doğal ortamlarda otlamayı seven canlılardır. Evde beslenen kediler için saksılarda kedi çimleri yetiştirilebilir. Evde beslenen kediler bu sayede ev ortamında otlama imkânı bulabilirler.

Evde beslenen kedileri mutlu eden unsurlar arasında kedilerle yürüyüşe çıkmak gösterilmektedir. Dışarda yürüyüş yapmak evcil kedilerin egzersiz yapması, koklama duyularının yitirilmemesi anlamında önemlidir.


Evde beslenen kedilerin doğal ortamda yer alan unsurları yaşaması açısından yemek zamanları avlanma dürtülerini etkilemek önemlidir.

Kediler genel yaratılış olarak avlanmayı seven bir yapıya sahiptirler. Kedilerin sahipleri yemek zamanı evin belirli bölümlerine kedi mamalarını saklayarak kedilerin koklayarak mamaları bulmalarına imkân tanıyabilirler. Bu durum kedilerin kendi yemeklerini kendilerinin elde etmesi anlamına geleceği için mutlu olacaklardır.

Kedilerle oyun oynarken etkileşimli oyuncak kullanılması onları mutlu edecektir. Kedilerin kovalama, yakalama, ısırma, takip etme gibi yırtıcılık özelliklerini ortaya çıkaran oyunlar oynanması kedilerin bu duyguları ev ortamında yaşamasına imkân tanıyacaktır. Bir el tarafından çekilebilen pelüş ve ya fare gibi oyuncaklar ile onlara oyun kurmak onların yırtıcılık özelliklerini ortaya çıkmasında yardım edecektir.

Evde kapalı ortamalar da yaşamlarını sürdüren kedilerin fiziksel ve ruhsal mutluluğa erişmesinde onlara ayrılan vakitlerin ve oyun oynanmasının değeri büyüktür. Kedilere yeteri kadar zaman ayrılıp beraber vakit geçirilerek oyunlar oynanırsa kediler ev ortamını kendilerine daha fazla sahipleneceklerdir.