Close nav
close
Kediler Neden Isırır? Kedilerin Isırmasını Engellemenin Yolları

Kediler Neden Isırır? Kedilerin Isırmasını Engellemenin Yolları

Kedilerin birçok davranış kabiliyeti vardır. Kediler bazı durumlarda iç güdüsel olarak saldırganlık eylemleri gösterebilmektedir.

Kedilerin sergilediği saldırganlık eylemleri arasında kedi ısırmaları yer almaktadır. Kedi sahipleri kedilerin ısırmalarına yönelik çeşitli önlemler alması gerekmektedir.

Kedi sahipleri kedilerinin neden ısırdığını, kedilerinin davranışlarını nasıl değiştireceğini anlayabilmesi ve kedileriyle sağlıklı bir iletişim kurabilmesi amacıyla özel çaba sarf etmesi gerekmektedir.
Yaptığımız araştırmalar neticesinde kedilerin neden ısırdığına yönelik edindiğimiz bilgileri dilerseniz sizlerle paylaşalım. Kediler öncelikli olarak aşırı uyarılma durumlarında ısırma tepkisi gösterebilmektedir. Kediler köpekler kadar sosyal canlılar değildir. Bazı durumlarda kedileri aşırı sevme, aşırı uyarma onları kızdırabilmektedir. Bu durumlarda kediler ısırma davranışı sergilemesi mümkün olmaktadır.

Kedileri severken onları çok bunaltmadan sevgi gösterilmesi onlarından aşırı davranışlar sergilemelerinin önüne geçecektir. Bu noktada kedi sahipleri sevme konusunda ölçüyü kaçırmaya sürekli olarak devam edecek olursa kedilerde ısırma gibi kötü bir davranışı huy edinmelerine neden olacaktır.

Kediler ısırma davranışından önce fiziksel olarak bazı ipuçları vermektedir. Kediler kuyrukları dik, gözleri büyük sabit size bakıyorsa, kulakları dik vaziyette ise bu belirtiler kedilerin saldırı tepkisi vermeye hazırlandığı anlamına gelmektedir.


Yavru kedilerde genellikle görülen bir durum olan oyun saldırganlığı durumunda da kediler ısırma davranışı sergilemektedir. Bu durum genel olarak kardeşlerinden ayrılan yavru kedilerde görülmektedir. Kedi sahipleri yavru kedilerini oyun saldırganlığı durumundan kaynaklı ısırma davranışının önüne geçmesi için bazı yaklaşımlar sergilemesi gerekmektedir.

Kedi sahipleri yavru kedileriyle oynarken ellerini kullanmamalı ve yavru kedilerini karın bölgesinden s