Close nav
close
Japon Balığı Bakımı Akvaryum Şartları ve Üretimi

Japon Balığı Bakımı Akvaryum Şartları ve Üretimi

Japon balıkları akvaryum hobisine yeni başlayan hayvan severler için en ideal ve dayanıklı akvaryum balıkları arasında yer almaktadır. Ama genellikle balık besleme hobisine japon balıklarıyla başlanması sebebiyle hak etmedikleri ortamlarda yaşatıldıkları görülmektedir.

Hayvan severlerin sıkça sorduğu sorular arasında yer alan Japon balıkları fanusta yaşar mı sorusuna yönelik yaptığımız araştırmalar neticesinde sizler için cevap verelim. Japon balıkları da dâhil hiç bir balık türünün fanusta beslenmesi uygun değildir. Balıklar her canlı gibi suyun altında da olsa oksijene ihtiyaç duymaktadır. Fanusta oksijen üreten motor sistemi bulunmadığı için balıklar açısından uygun yaşam alanı değildir.
Japon balığı akvaryum seçerken mümkün olduğunca sade bir akvaryum seçmekte fayda vardır. İçerisine süs eşyaları ile doldurmak yerine geniş yüzme alanı bırakmak japon balıkları açısından daha sağlıklı olacaktır. Japon balıkları akvaryum içerisinde yer alan kumları ağızlarına alarak fırlatmayı sevmektedir. Akvaryum içerisine özellikle ince silis kumu konulması japon balıklarının akvaryumda keyifli vakit geçirmesine imkân tanımaktadır.

Japon balıkları akvaryum içerisinde yer alan yeşil bitkileri sevmektedir. Özellikle anubias adı verilen akvaryum tabanından tavanına kadar büyüme özelliği gösteren bitkiler ile tilki kuyruğu adı verilen ince yeşil bitkilerden akvaryum içerisinde bulunması durumunda japon balıkları bu bitkileri keyifle yiyecektir.