Close nav
close
Golden Retriever Eğitimleri Nelerdir, Temel ve İleri Seviye Eğitim Nasıl Verilmelidir?

Golden Retriever Eğitimleri Nelerdir, Temel ve İleri Seviye Eğitim Nasıl Verilmelidir?

Golden Retriever eğitimi için pozitif yöntemler kullanmak gerekir. Golden Retriever oldukça sosyal ve uyumlu bir köpektir bu sayede eğitimleri de kolay olmaktadır. Bugün barınaklarda çok sayıda Golden Retriever görmek mümkündür. Bu köpekler uygun sahipler tarafından sahiplenilmediğinde zorlanabilirler. Eğitim sürecinin bir barınakta değil de ait olduklarını hissettikleri bir sahibin gözetiminde planlanması gerekir.

Golden Retriever cinsi köpekler sahiplerine çok düşkündür. Eğitilirlerken de onlardan ayrı düşmek istemezler. Golden Retriever cinsi köpeklerin akıllı ve zeki oluşu eğitimlerinde de büyük artı sağlar. Golden köpeklerin temel ve ileri seviyede kolaylıkla eğitilebileceği unutulmamalıdır.

Golden Retriever cinsi köpeklerin temel eğitime başladığı dönem yavru oldukları zaman dilimidir. Bir Golden Retriever için bu dönemde öğrenilen her şey net ve kalıcıdır. Küçük yaş eğitimi bu yüzden çok önemsenir. Golden Retriever köpek yavru eğitimi 1 aylık bir sürede tamamlanır. Köpek 2 aylık olunca bu eğitime başlamak mümkündür. Golden cinsi köpekler çok enerjik oldukları için sürekli havlama, şımarma ve saldırganlık gibi dürtülerin önüne, verilen bu 1 aylık eğitimle geçilebilir.

Golden cinsi köpeklerin bir diğer eğitim konusu da tuvalet eğitimidir. Evde verilecek olan bu eğitim için evin bir odası veya kısmı gazete kâğıtları ile kaplanır. Her beslemeden ve yoğun hareketten 15 dakika sonra buraya getirerek tuvalet ihtiyacını görmesi sağlanır. Daha sonraki günler için köpeğin gazete üzerindeki tuvaleti temizlenir ve gazete aynı yerde bırakılır. Zaman içerisinde aynı kısma tuvalet ihtiyacını görmeye başlayacaktır.


Golden Retriever cinsi köpeklerin tuvalet eğitimi için en az 3 aylık bir olgunluğa ulaşmaları gerekir. Kaslarını kontrol edebilmeyi öğrenmelidirler. Ev ortamı için tuvalet eğitimi vermek önemlidir ancak dışarı tuvalet eğitimi de verilebilir. Dışarı tuvalet eğitiminden sonra dışarı günde 3 veya 4 kez çıkartmak yeterli olacaktır.

Bunların dışında bir Golden Retriever köpek için temel itaat eğitimi, ileri itaat eğitimi, alan koruma eğitimi ve sosyalleşme eğitimi verilmelidir. Eğitim süreci tüm aşamaları ile ne kadar erken yaşta planlanırsa o kadar sonuç odaklı ve kalıcı olur.

Temel itaat eğitimi de Golden cinsi köpekler için eğitilmenin ilk basamaklarındandır. 3 aylık bir Golden Retriever, artık temel itaat eğitimi almaya hazırdır. Normalde bu eğitimi almamış bir Golden, sol tarafta zincirini tutan kişiyi çekiştirerek yürür. Eğitim sonrasında bu durum ortadan kalkar. Otur, gel, yat, bekle, dur vb. komutlara artık uyacak hale gelen Golden Retriever köpek için,  bir aylık bir süre eğitimin tamamlanması adına yeterlidir.