Close nav
close
Evde Tavşan Bakımı Nasıl Olmalı? Evde Beslenebilen Tavşan Çeşitleri

Evde Tavşan Bakımı Nasıl Olmalı? Evde Beslenebilen Tavşan Çeşitleri

Tavşanlar hem yetişkinler hem de çocuklar için harika evcil hayvanlardır. Evde beslenebilecek birçok farklı tavşan türü vardır. Bu tavşan türleri boyut ve karakter bakımından farklılık göstermektedir. Evde beslenebilen tavşan çeşitlerinden ilki bilindik evcil tavşanlardır. Bu tavşanlar, evcil hayvan olarak beslenen en popüler tavşan türüdür. Hollanda, Lop ve Angora gibi çeşitli cinslerde bulunurlar ve boyutları değişkenlik gösterebilir. Bu tavşanlar arkadaş canlısı kişilikleriyle bilinir ve bakımları kolaydır.

Tavşan çeşitlerinden bir diğeri ise cüce tavşanlardır. Bu küçük tavşanlar sevimli boyutları ve kişilikleri ile popülerdir. Daha küçük kulakları ve kafaları vardır, bu da onları sınırlı alana sahip hayvan severler için ideal hale getirmektedir. Netherland Dwarf ve Polish Dwarf gibi çeşitleri de bulunmaktadır. Cüce tavşanlar oyuncu ve sevecen özellikleriyle bilinirler.

En sevilen tavşan çeşitlerinden üçüncüsü ise lop kulaklı tavşanlardır. Dik durmak yerine aşağı sarkan kendine özgü kulaklarıyla bilinen tavşanlardır. İngiliz Lop ve Fransız Lop gibi çeşitli türlerde bulunurlar. Lop kulaklı tavşanlar uysal ve kolay idare edilebilir olmalarıyla bilinirler.

Küçüklere nazaran daha büyük bir evde beslenebilen tavşan çeşidi olan dev tavşanlar da bulunur. Bu büyük tavşanların ağırlığı 16 kilogramdan fazla olabilmektedir. Flaman Devi ve Dev Chinchilla gibi cinsleri vardır ve daha büyük bir tavşan isteyenler için harika evcil hayvanlardır. Sakin ve nazik olmalarıyla bilinirler, ancak daha küçük ırklara göre daha fazla alana ve yiyeceğe ihtiyaç duyarlar.


Son olarak ise tavşan çeşitlerinde Angora tavşanlar bulunur. Düzenli bakım gerektiren uzun ve yumuşak tüyleriyle bilinir. Fransız Angora ve Dev Angora gibi çeşitleri vardır. Angora tavşanları sevecen ve nazik olmalarıyla bilinirler.

Bir tavşan seçerken, onlara uygun evde tavşan bakımı sağlayabileceğinizden emin olmak için ilgilendiğiniz cinsin özel ihtiyaçlarını araştırmanız önemlidir. Evinizin büyüklüğünü, tavşanınıza ayırabileceğiniz zamanı ve kendi kişisel tercihlerinizi göz önünde tutmakta yarar vardır. Doğru bakım ve ilgiyle, bu tür tavşanlardan herhangi biri uzun yıllar boyunca sevgi dolu ve sadık bir arkadaş olabilir.

Tavşanlar harika evcil hayvanlardır, ancak sağlıklı ve mutlu kalmaları için uygun şartlarda evde bakıma ihtiyaç duyarlar. Tavşan bakımının en önemli detaylarından birisi de uygun bir diyet gereksinimine ihtiyaç duymasıdır.

Tavşanların lif oranı yüksek ve yağ oranı düşük diyetlerle beslenmesi gerekmektedir. Buna saman, taze sebzeler ve az miktarda pelet dâhildir. Sağlık sorunlarına yol açabileceğinden tavşanları çok fazla meyve veya şekerli yiyecekler ile beslemekten kaçınmak gerekmektedir.

İkinci dikkat edilmesi gereken husus ise egzersizleridir. Tavşanlar aktif hayvanlardır, koşmak ve oynamak için geniş alana ihtiyaç duyarlar. Tavşanlara içinde hareket edebileceği büyük bir kafes sağladığınızdan emin olun ve her gün güvenli, kapalı bir alanda oynaması için dışarı çıkmasına izin verin.