Close nav
close
British Shorthair Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

British Shorthair Kedi Bakımı Nasıl Yapılır?

British Shorthair kedi bakımı sessiz sakin ve uysal kedileri sevenlerin ilk tercihidir. Sahiplenen kişilere karşı sadık ve sevecen bir kedi türüdür. Genellikle duman grisi rengiyle özdeşleşen British Shorthair kediler, yumuşak tüyleri ve iri yapısıyla dikkat çeker. Oyunu seven ama çok da abartmayan özellikleri ile uysal bir türdür.

14-20 yıl arası bir ömre sahip olan British Shorthair kediler bakım şartları yerine getirilirse uzun süre yaşayabilirler. Tüyleri kısa yoğun ve tek katmanlıdır. British Shorthair kedileri çok farklı renk, tüy ve göz rengine sahiptir ancak en bilinen tür, gri ile mavimsi parlak tüylere sahip olan British Shorthair kedileridir.

Kısa ve yoğun tüy özelliği, British Shorthair kedilere peluş bir hayvan görüntüsü verir. Yuvarlak ve geniş kafa yapılarıyla bilinirler ve büyük gözlere sahiptirler. 2 yaşına ulaşana kadar göz renkleri netleşir. Tüyleri ile uyumlu göz rengine kısa sürede kavuşurlar. Mavi göz de bu kedi ırkında nadir ama yine de görülen bir özelliktir.

British Shorthair kedilerin kucağa alınmayı sevmediğini bilmek gerekir. Ev ortamını severler ancak çok sıcak ortamlar da British Shorthair’lere göre değildir. Sıcak ortam çoğu kez strese sokabilir. Bulundukları ortama alıştıktan sonra son derece sevecen ve uysal olacaklardır.


British Shorthair kedilerin en sevdiği aktivite boylu boyunca yatmaktır. Ev halkı ile oynayabilir, vakit geçirebilirler ancak sırnaşık kedilerden değillerdir. İlk temas için her zaman soğukkanlıdırlar. Tüylü yapılarının altında sağlam bir vücut yapısına sahiptirler.

Bağışıklıkları güçlü olduğu için de sıkça hasta olmazlar. Kalıtsal bir hastalık taşımazlar ancak British Shorthair’ler bağırsak rahatsızlıklarına genel olarak yatkındır.

Ev arkadaşı isteyenlerin ilk tercihi haline gelen British Shorthair kediler, evde yalnız kalabilir ve bakımları da kolaydır. Diş ve tırnak yapılarına uygun bakımlarında yapılması gerekir. Dişleri fırçalanabilir ve tırnakları kısaltılabilir. Bu kediler için banyo çok önerilmez.

Haftada bir kere tüylerinin kedi tarağı ile sakince taranması yeterlidir. Bazı durumlarda ıslak bezle silinerek de temizlikleri yapılabilir.

İngiliz cinsi kediler olarak bilinen British Shorthair’ler kısa fakat sık tüylere sahiptir. Fazla dökmezler ancak yine de uygun aralıklarda bakıma ihtiyaç duyarlar. Çok sık tüy dökmemeleri olumlu bir özelliktir. Bu sayede alerjik bünyeli kişiler, British Shorthair kedileri tercih edebilir ve sahiplenebilir. Çocuklar içinde uygun evcil hayvanlardır.

Evde rahatlıkla bakılabilen British Shorthair kediler, zeki hayvanlardır. Büyüdükçe daha ağır başlı ve uysal olurlar. Tıknaz bir yapıya sahip oldukları için özel mama takviyeleri ile beslenmeleri gerekir. Mama tercihi önemlidir çünkü sindirim sistemleri hassas canlılardır. Bağırsak problemleri yaşayabilirler. Bu sebeple evde artan yemekler ile beslenmeleri önerilmez. British Shorthair kediler için üretilmiş özel mamalar kullanılmalıdır. Beslenme konusunda süt tercihi de doğru bir seçim değildir.