Close nav
close
British Shorthair ile Scottish Fold Kedileri Arasındaki Farklar

British Shorthair ile Scottish Fold Kedileri Arasındaki Farklar

Scottish Fold ve British Shorthair farkı kedi bakımı ile ilgilenenlerin merak ettiği konulardan biridir. Bu iki kedi ırkı görüntü olarak birbirlerine benzer. Uyumlu bir kedi sahiplenmek isteyenler her iki cinsi de tercih edebilir.

İki kedi türünün dış görünüş olarak en büyük farkı kulakları olarak gösterilebilir. Scottish Fold kedilerin kulakları bir mutasyondan ötürü içe kıvrıktır. İlk doğduklarında kulakları diktir ancak, 3 aydan sonra içe doğru kıvrılmaya başlarlar. British Shorthair cinsi kedilerde ise kulakların daha dik olduğu görülür. Dışarıdan bakıldığında iki kedi cinsini ayırmanın en kolay yolu budur.

Scottish Fold cinsi kediler İskoçya kökenlidir. British Shorthair kediler ise Mısır’dan getirilmiş ve çoğaltılmıştır. Kalıtsal bir durumdan kaynaklı olarak erkek Scottish Fold kedilerin dişi Scottish Fold’larla çiftleştirilmemesi gerekir. Doğan yavru kedilerin hasta olması ihtimali büyüktür. Scottish Fold kedilerin çiftleştirilmesi için British Shorthair ırkı kediler tercih edilir. Böyle bir ayrım British Shorthair cinsi kediler arasında söz konusu değildir.

British Shorthair kediler yandan bakıldığında kalın bir enseye sahiptir. Scottish Fold ile karşılaştırıldığında bu fark bariz şekilde görülür. Bu ense farklılığı da onları biraz daha büyük yanaklı gibi gösterecektir. British Shorthair kediler yan profilden sanki gülümsüyormuş izlenimi de verir.

Scottish Fold kedilerin kulak farklılığının yanı sıra bacak kasları da British Shorthair kedilere oranla daha güçsüz sayılabilir. Bunda British Shorthair kedilerin gerçekten güçlü bacaklara sahip olmasının da etkisi vardır. Scottish Fold kedilerin kulak yapısı kıvrık ve içe kapalı olduğu için temizlikleri de önemlidir. Kulaklar kaldırılmalı ve dikkatlice temizlenmelidir. Pet kuaförlerde bakım yaptırılıyorsa bunun da dikkate alınması gerekir.


Scottish Fold kediler, böbrek kulak ve eklem rahatsızlıklarına daha meyillidir. Ortalama ömür bakımından Scottish Fold cinsi daha kısa yaşar. 12-15 yıl bir ömre sahip olan Scottish Fold kediler yalnız kalmayı da çok fazla sevmezler. British Shorthair kediler ise Scottish Fold kedilere nazaran birkaç yıl daha uzun ömürlüdür. Bu süre 14-20 yıl arası olarak öngörülebilir.

Karakter olarak iki kedi karşılaştırıldığında British ve Scottish farkı olarak Scottish Fold kedi cinsinin biraz daha hassas olduğu görülebilir. Örneğin, yalnız kalmayı sevmez ve böyle durumlarda sahiplerine küsebilirler. İlgi gösterilmemesi de Scottish Fold kedileri üzebilir. Bu hassasiyete nazaran British Shorthair kediler daha rahattır. Yalnız veya ilgisiz kalmayı çok da sorun etmezler.

Scottish Fold kedilerle ilgili bir diğer farklı durumda ev halkı içerisinden bir kişiye kendilerini daha yakın hissetmeleridir. Oyun arkadaşı olarak gördükleri bu bireyle vakit geçirmeyi daha çok tercih ederler. Her iki tür de çok sıcak ortamlardan hoşlanmaz. British Shorthair kedilerin çok sıcak yerlerde bunalıma girdiği de gözlenir.